A Frontex tavaly huszonötezer migránst telepített vissza hazájába

Az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex tavaly mintegy 25 ezer, nemzetközi védelemre nem jogosult személyt telepített vissza a származási országokba – jelentette ki Ylva Johansson, a belügyekért felelős uniós biztos csütörtökön Brüsszelben, az ügynökség új igazgatójával, Hans Leijtenssel tartott közös sajtótájékoztatóján.

Forrás: MTI2023. 01. 19. 17:15
Horgos, 2022. november 25. A szerb belügyminisztérium által közreadott képen szerb rendõrök állnak õrizetbe vett illegális bevándorlók mellett a Magyarország és Szerbia közötti horgosi határátkelõhely közelében 2022. november 25-én. Elõzõ este fegyveres leszámolás történt két migránscsoport között, egy 20 év körüli bevándorló férfit mellkasi lõtt sebekkel szállítottak kórházba. A Közel-Keletrõl és Afrikából érkezett migránsok többségének útvonala Szerbián át vezet az Európai Unió országaiba. MTI/AP/Szerb belügyminisztérium Fotó: Szerb belügyminisztérium
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangsúlyozta: egyre több illegális bevándorló érkezik az EU-ba olyan országokból, amelyeknek az állampolgárai valószínűleg nem szorulnak nemzetközi védelemre. Azoknak, akiknek a menekültstátusát elutasították, vissza kell térniük hazájukba – szögezte le. Véleménye szerint, a migráció rendezett, uniós szintű kezelése végett az EU-tagállamoknak el kell fogadniuk a brüsszeli bizottság javasolta migrációs és menekültügyi paktumot, és reményét fejezte ki, hogy az EU soros svéd elnöksége megteszi a következő lépéseket ennek érdekében. Ylva Johansson azt mondta, 

közös európai összefogással a nyugat-balkáni útvonalon csökkent az illegális határátlépések száma.

Hozzátette: az Európai Bizottság a jövő héten stratégiát fog előterjeszteni az védelemre nem jogosultak visszaküldésével kapcsolatban. Emlékeztetett arra is, hogy az EU nemrégiben külön koordinátort nevezett ki, hogy megkönnyítse a visszatérítési műveleteket.

Ylva Johansson kiemelte: az EU első számú prioritása annak megakadályozása, hogy az emberek veszélyes útvonalakon, életüket kockáztatva útra keljenek, ezért kulcsfontosságú az együttműködés a partnerországokkal. A belügyi biztos azt is bejelentette:

a Frontex meg kívánja erősíteni az együttműködést Ecuadorral és Kolumbiával annak érdekében, hogy fellépjen a fokozódó kábítószer-csempészet ellen.

A Frontex tavaly decemberben kinevezett új igazgatója, Hans Leijtens arról beszélt, hogy „a bizalom újjáépítése mellett meg kell újítani az ügynökség működését, és kézzelfogható eredményeket kell elérni”.

– Növelnünk kell a szervezet a hatékonyságát, legitimitását, elszámoltathatóságát és átláthatóságát. Továbbá a határigazgatásnak az alapvető jogokon kell alapulnia – jelentette ki.

A Frontex előző vezetője, Fabrice Leggeri tavaly április végén nyújtotta be lemondását, miután az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) vizsgálatot indított az ügynökséggel szemben azon jelentések miatt, amelyek szerint a szervezet emberi jogsértést követett el azzal, hogy jogtalanul toloncolt ki, tett tengerre már partot ért migránsokat az uniós külső határokon.

 

Borítókép: A szerb belügyminisztérium által közreadott képen szerb rendőrök állnak őrizetbe vett illegális bevándorlók mellett a Magyarország és Szerbia közötti horgosi határátkelőhely közelében 2022. november 25-én (Fotó: MTI/AP/Szerb belügyminisztérium)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.