A katasztrófavédelem Hunor mentőcsapata kedd reggel 55 szakemberrel és két kutyával kezdte meg a munkát, később a Baptista Szeretetszolgálat és a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat is csatlakozott hozzájuk – jelezte Menczer Tamás. Hozzátette: az Életjel mentőcsoport kedd éjjel, a terrorelhárítás egysége szerda hajnalban csatlakozott, és a Református Szeretetszolgálat csapata is úton van a földrengés által leginkább sújtott térségbe.
Menczer Tamás: Továbbra sincs magyar áldozata a törökországi földrengésnek
Folyamatosan dolgoznak a törökországi földrengés helyszínén a magyar mentőcsapatok és keresőkutyák, így nő a kimenekített emberek száma – számolt be Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán. Megerősítette ugyanakkor, hogy a rendelkezésre álló információk alapján továbbra sincs magyar áldozata vagy sérültje a katasztrófának.

A kimentett emberek számát összesítik, erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ad tájékoztatást – emelte ki.
Felhívta a figyelmet: a túlélők megtalálásának szempontjából az első hét kulcsfontosságú. Emlékeztetett: 18 magyarról tudnak, akik a földrengés sújtotta területen tartózkodnak, de ők jól vannak, a nagykövetség kapcsolatban áll velük.
Ha valaki tud olyan magyarról, aki a térségben tartózkodott, kérik, hogy jelezze a konzuli szolgálat vagy a nagykövetség telefonszámán, amelyek a külügyi tárca honlapján megtalálhatók.
Menczer Tamás kitért Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter előző napi szerbiai tárgyalására. Elmondta, hogy a gázellátás szempontjából kulcsfontosságú a Török Áramlat gázvezeték, amely Szerbián keresztül szállítja az orosz gázt Magyarországra, és az egyetlen olyan gázvezeték, amely probléma nélkül és százszázalékos kapacitással hozza az orosz gázt Európába. Kifejtette: tavaly ezen keresztül 4,8 milliárd köbméter gáz érkezett, ami az éves magyar fogyasztás közel fele, ami jól mutatja Szerbia és az orosz gáz stratégiai szerepét – hangsúlyozta. Rámutatott: Szerbiával a kapcsolatok talán soha nem voltak olyan jók, mint napjainkban.
Beszélt a tizedik brüsszeli szankciós csomag tervéről is, ami az orosz gáz- és olajimport teljes tilalmára és a nukleáris területre vonatkozna. Ez azt jelentené, hogy csővezetéken keresztül sem lehetne gázt és olajat importálni, ami egyet jelentene Magyarország tönkretételével – részletezte az államtitkár, aki kijelentette: ilyen szankciós csomagot Magyarországsoha nem fog támogatni.
Hozzátette: több alternatíván is dolgoznak, ezek közé tartozik az Azerbajdzsánnal kötendő hosszú távú gázvásárlási szerződés is.
Menczer Tamás a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszámolt arról, hogy Szíria is kért segítséget, ahova a Magyar Máltai Szeretetszolgálat átszállította a korábban odatelepített két klinikai egységet. Emellett kapcsolatban állnak azokkal a keresztény közösségekkel is, amelyekkel korábban is együttműködtek a Hungary Helps programon keresztül.
Az orosz–ukrán háborúról kifejtette, hogy szerinte Brüsszel és a magyar baloldal is háborúpárti álláspontot képvisel, a béketárgyalások megkezdése Moszkva és Washington politikai döntésétől függ. Rámutatott: Magyarországot Brüsszelből azért éri támadás, mert a béke és azonnali tűzszünet érdekében lép fel, és ellenzi a szankciós politikát.
Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, összesen már 12 túlélőt és hét holttestet emelt ki a magyar Hunor mentőszervezet csapata a romok alól Törökországban. A dél-kelet törökországi Antakya városában éjjel-nappal, nyolcórás váltásban dolgoznak honfitársaink.
Ismert, hogy hétfőn hatalmas erejű, 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökországot, a szerda reggeli adatok szerint az áldozatok száma már hétezer körül mozog. A hatóságok szerint ez a szám tovább nő majd, ráadásul a munkáltatokat hátráltatja, hogy a katasztrófa óriási területet, mintegy 110 ezer négyzetkilométert érint, az időjárás pedig hideg, csapadékos. A törökországi katasztrófa után Szíriában is megmozdult a föld, ott eddig több mint 2500 halálos áldozatot találtak.
További Külföld híreink
Borítókép: Összedőlt épületek romjai a dél-törökországi Hatay tartományban (Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
Kína nem tudná elfogadni, ha Oroszország vereséget szenvedne Ukrajnában.

Irán új szövetségeseket keres
Az ország az elszigeteltség veszélyével néz szembe a Közel-Keleten.

Ebben az olasz kisvárosban nyaral XIV. Leó pápa + fotók
A város izgatottan készül az amerikai pápa fogadására.

Nagy-Britannia újból diplomáciai kapcsolatot létesített Szíriával
A brit kormány már tavasszal feloldott számos olyan szankciót, amelyet szíriai szervezetekre rótt ki az Aszad-rezsim idején.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
Kína nem tudná elfogadni, ha Oroszország vereséget szenvedne Ukrajnában.

Irán új szövetségeseket keres
Az ország az elszigeteltség veszélyével néz szembe a Közel-Keleten.

Ebben az olasz kisvárosban nyaral XIV. Leó pápa + fotók
A város izgatottan készül az amerikai pápa fogadására.

Nagy-Britannia újból diplomáciai kapcsolatot létesített Szíriával
A brit kormány már tavasszal feloldott számos olyan szankciót, amelyet szíriai szervezetekre rótt ki az Aszad-rezsim idején.