Éleződő román−orosz viszony Moldova miatt

A románt Moldova hivatalos nyelvévé nyilvánító jogszabály miatt feszült egymásnak a két ország.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További hangsúlyos támogatásáról biztosította a Moldovai Köztársaságot a román miniszterelnök. Nicolae Ciuca csütörtökön Maia Sandu moldovai elnökkel is tárgyalt Chisinauban. A látogatás előtti napon írta alá Moldova államfője azt a jogszabályt, amely hivatalos nyelvvé nyilvánítja a románt. A lépés belpolitikai és diplomáciai vihart okozott, miután az oroszbarát ellenzék, de Oroszország is bírálta az eddig hivatalosnak tekintett − a romántól egyébként semmiben sem különböző − moldovai nyelv háttérbe szorítását. 

Klaus Johannis román elnök Brüsszelben közölte: az Európai Unió segítséget fog nyújtani Moldovának. 

Az államfő Oroszországra utalva elfogadhatatlannak tartotta a Moldovát érintő hibrid támadásokat, verbális fenyegetéseket. Moszkva szerdán ironikus állásfoglalásban támadta Bogdan Aurescu román külügyminisztert. Az orosz külügyi tárca szóvivője, Maria Zaharova arra reagált, hogy a bukaresti diplomácia vezetője néhány nappal ezelőtt Brüsszelben kijelentette: a moldovai nyelv nem létezik, az mesterségesen hozták létre a szovjet időszakban. 

Bogdan Aurescu úr sem létezett soha, de végül létrehozták. Nevezhetjük akár mesterséges konstrukciónak is

– nyilatkozta Zaharova. Megismételte azt a korábban is hangoztatott moszkvai elméletet, miszerint a moldovai nyelv régebbi, mint a román, utóbbi pedig csak egy dialektus. 

A chisinaui parlament múlt csütörtökön a kormánypárt képviselőinek támogatásával, az ellenzék tiltakozása közepette, egyszerű többséggel fogadta el az államnyelv új elnevezéséről szóló törvényt, amelynek értelmében az ország hivatalos nyelvének elnevezése immár a román. 

Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője arra emlékeztetett: a szovjetek 1924-ben a román nemzettudat megtörése céljából hozták létre a Moldáv Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaságot, a moldovai nyelvet pedig az orosz befolyás eszközeként használták.

A chisinaui hatalom román nyelvvel kapcsolatos döntésének időzítését illetően az elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy az Oroszországgal való kiéleződött küzdelem kapcsán a cél a nyugati kötődés erősítése. Moldova lakosságának többsége moldovaiként határozza meg magát, de közülük egyre többen vallják azt, hogy román az anyanyelvük.

Borítókép: Maia Sandu moldovai elnök (balra) és Nicolae Ciuca román miniszterelnök (Fotó: Románia kormányának oldala)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.