A SpaceX Starship nevű járműve jelenleg a vállalat dél-texasi partvidéken található létesítményeinek indítóállásán áll, a 119 méter magas – a valaha épített legmagasabb – hordozórakétát ugyanis helyi idő szerint hétfőn reggel 8 órakor, magyar idő szerint 14 órakor tervezik kilőni.
Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt nyilatkozta a projektről, hogy viszonylag alacsony elvárásai vannak.
Ha elég messzire jutunk a kilövőállástól, mielőtt valami baj történne, akkor azt hiszem, azt sikernek tekintem. Csak ne robbanjon fel a rakétaállvány
– idézte a vezérigazgatót a BBC. A brit közmédia emlékeztet arra, hogy ez lesz a SpaceX első kísérlete egy teljesen összeszerelt Starship jármű felbocsátására, egy többéves tesztelési kampányra építve. Musk már fél évtizede beszél a Starshipről – részletes bemutatókat tart a tervezéséről és céljáról, és gyakran hangoztatja, hogy teher- és emberszállításra alkalmas a Marsra.
Musk korábban még azt is kijelentette, hogy a SpaceX megalapításának egyetlen célja az volt, hogy olyan járművet fejlesszen ki, mint a Starship, amellyel emberi települést lehetne létrehozni a Marson.
Emellett a NASA már több milliárd dollár értékű szerződéseket és opciókat ítélt oda a SpaceX-nek, hogy a Starship segítségével kormányzati űrhajósokat szállítson a Hold felszínére az űrügynökség Artemis programjában.
Az első repülési teszt nem teljesít teljes Föld körüli pályát. Ha azonban sikerrel jár, akkor mintegy 150 mérfölddel a Föld felszíne fölött fog repülni.
A Starship két részből áll: a Super Heavy hordozórakétából, egy óriási rakétából, amely 33 hajtóművet tartalmaz, és a Starship űrhajóból, amely az indítás során a hordozórakéta tetején helyezkedik el, és úgy tervezték, hogy miután a hordozórakétából elfogyott az üzemanyag, elszakadjon a küldetés befejezéséhez. A felbocsátáskor a hatalmas Super Heavy rakétahordozó adja az első lökést.
Alig három perccel a felszállás után várhatóan elfogy az üzemanyaga, és elválik a Starship űrhajótól, a hordozórakéta pedig az óceánba zuhan. A Starship a saját hat hajtóművét használja majd, amelyek több mint hat percen át lángolnak, hogy csaknem orbitális sebességre gyorsítsák.
A jármű ezután egy részleges kört tesz meg a bolygó körül, majd Hawaii közelében lép vissza a Föld légkörébe. Várhatóan másfél órával a felszállás után a partoknál fog becsapódni.
Borítókép: A SpaceX Starship nevű járműve (Forrás: Twitter)