Mindazonáltal ha valóban létrejönne egy humanitárius folyosó, az nemcsak az amerikai evakuációt, hanem a főváros lakóinak a biztonságos menekülését is szolgálhatja.
Az ENSZ Menekültügyi Hivatalának közleménye szerint a szudáni Dárfúr régióból az elmúlt napokban mintegy húszezren menekülhettek a szomszédos Csádba.
Azonban az ország elhagyása jelenleg nem egyszerű, a CNN amerikai hírtelevízió egy katonai forrásra hivatkozva arról tájékoztatott, hogy a főváros nemzetközi repülőtere „továbbra sem üzemel”, mert a reptér irányítótornyait az RSF bombázásai megsemmisítették.
Noha egy kimenekítés mindig a helyi viszonyoktól függ, néhány éve az Egyesült Államok éppen Afganisztánból vonta ki csapatait „szélsebesen”. Lapunk Wagner Pétert, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezető kutatóját kérdezte az afganisztáni és egy esetleges szudáni evakuáció párhuzamairól.
A kettő között mindössze az lenne a hasonlóság, hogy mindkettő kaotikus viszonyok között zajlik, minden másban eltérnek egymástól. Ugyanis amíg Afganisztánban az amerikaiak egy relatíve stabil környezetben tudtak működni – hiszen kezdetben az afgán kormány, majd a tálib vezetés jóváhagyásával menekíthettek ki több tízezer embert –, addig Szudánban még mindig bizonytalan a helyzet
– fogalmazott Wagner Péter.
A szakértő felvázolta ugyanakkor, hogy akár egy afganisztáni forgatókönyv is elképzelhető, ha az amerikaiak mindkét szemben álló féllel megegyeznek az állampolgáraik kivonásáról.
Egy másik forgatókönyv szerint azonban ha csak a kormánnyal tudnak megállapodni, akkor „sokkal kockázatosabb és kiszámíthatatlanabb lenne a művelet”.
Mert amíg nem teremtik meg a kormányerők a főváros fölötti teljes ellenőrzést, úgy a félkatonai csoport potenciálisan célpontnak tekintheti az amerikai evakuációs csapatokat
– vázolta a MKI kutatója.
A nagykövetség és a minősített dokumentumok sorsáról Wagner Péter elmondta, hogy a „legrosszabb esetben bezárják a követséget, míg a szenzitív iratokat megsemmisítik, ha egyáltalán kinyomtatták őket, egyébként magukkal viszik”. Hozzátette azonban, hogy mivel a helyzet gyorsan változhat, a nagykövetség egy minimális „alacsonyabb szintű diplomáciai jelenléttel fennmaradhat”, megerősített védelemmel és a nagykövet hazahozatala mellett.