Szudánban beleegyezett a 72 órás humanitárius tűzszünetbe a hadsereggel szemben álló félkatonai milícia, a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) a muszlim böjti időszakot, a ramadánt lezáró háromnapos ünnep, az íd al-fitr idejére. Az ENSZ által sürgetett fegyvernyugvás péntek reggel életbe lépett. Az RSF a közleményében leszögezte: a tűzszünet alatt humanitárius folyosókat kell nyitni.
Pénteken – először a harcok kezdete óta – videóüzenetet tett közzé Abdel-Fattáh Burháni, Szudán katonai vezetője. Elmondta: a katonai tanács továbbra is elkötelezett a polgári kormányzáshoz történő visszatérés mellett.
Biztosak vagyunk abban, hogy tapasztalatunk, bölcsességünk és erőnk segítségével úrrá leszünk a nehézségeken, megőrizzük az állam biztonságát és egységét
– tette hozzá. Azzal vádolja az RSF vezetőjét, Mohamed Hamdán Daglót, aki a múlt hétig a helyettese volt a két évvel korábbi puccs után megalakított katonai tanácsban, hogy át akarja venni a hatalmat. A két tábornok 2019-ben még közösen vett rész Omar el-Besír diktátor uralmának megdöntésében. Konfliktusukat a polgári kormányzás visszaállítását célzó, nemzetközileg támogatott tervekkel kapcsolatos nézeteltérések, valamint a milícia reguláris hadseregbe való beolvasztásának terve körüli viták váltották ki. Burháni hollétéről továbbra sem lehet tudni.
A Szudáni Orvosok Bizottsága azt közölte, hogy Kartúmot péntek reggel is tüzérségi támadások érték. A hét végén kitört harcoknak már több mint 350 áldozata van, helyszíni beszámolók szerint a legsúlyosabb összecsapások a fővárosban, Kartúmban, valamint az ország nyugati részén lévő Darfúrban zajlottak.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és Világélelmezési Programja (WFP) azt közölte, hogy tíz- és húszezer között van azok száma, akik az ország nyugati, Csáddal határos térségében kerestek menedéket az összecsapások elől.
António Guterres ENSZ-főtitkár csütörtökön javasolta a háromnapos tűzszünetet, hogy a harci övezetekben rekedt polgári lakosok orvosi ellátáshoz, élelmiszerhez és más alapvető cikkekhez juthassanak.