Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerint Ázsia „az együttműködés és a fejlődés ígéretes földje, és nem szabad, hogy a geopolitika csataterévé váljon”.
Szokásos sajtótájékoztatóján Mao azt is elmondta, hogy
A NATO folyamatos terjeszkedése az ázsiai–csendes-óceáni térségben, a regionális ügyekbe való beavatkozás, a regionális béke és stabilitás lerombolására tett kísérletek, valamint a blokkok közötti konfrontáció szorgalmazása nagyfokú éberséget követel a térség országaitól.
Oana Lungescu NATO-szóvivő korábban azt mondta, hogy a szövetség nem bocsátkozik a NATO-szövetségesek nyilatkozatainak részleteibe.
Azt is hozzátette, hogy „a NATO számos nemzetközi szervezetnél és partnerországnál tart fenn kapcsolattartó irodát, és a szövetségesek rendszeresen felülvizsgálják az ezekről kötött megállapodásokat annak érdekében, hogy a lehető legjobban szolgálják mind a NATO, mind a partnereink érdekeit”. Lungescu szerint a NATO Japánnal szoros partnerségben áll, amely folyamatosan fejlődik.
A Nikkei Asia szerint a NATO jövőre első ázsiai összekötő irodájának megnyitását tervezi Japánban, amelynek célja, hogy megkönnyítse a tárgyalásokat olyan biztonsági partnereivel, mint Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland. Emellett szem előtt tartanák a Kína és Oroszország által támasztott geopolitikai kihívásokat is – jelentette szerdán a Nikkei Asia japán és NATO-tisztviselőkre hivatkozva.
Borítókép: Kisida Fumio japán miniszterelnök (j) üdvözli Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt Tokióban 2023. január 31-én (Fotó: MTI/EPA/Getty Images/Pool/Aojama Takasi)