A mesterséges intelligencia újabb lökést adhat az Egyesült Államok és Kína rivalizálásának, mutatott rá Kissinger, aki egyébként könyvet is írt a témáról. Világszerte olyan gyorsan változnak az erőviszonyok, hogy az országoknak nincs olyan szilárd alapelvük, amely alapján rendet tudnának teremteni, ez pedig erőszakhoz vezethet.
Az első világháború előtti klasszikus helyzetben vagyunk, ahol egyik félnek sincs sok politikai engedményre lehetősége, és ahol az egyensúly bármilyen megbomlása katasztrofális következményekkel járhat
– idézi Kissingert a The Economist londoni lap.
Kissinger szerint az emberiség sorsa attól függ, hogy Amerika és Kína meg tud-e barátkozni egymással, és különösen a mesterséges intelligencia gyors fejlődése miatt csak öt-tíz évük maradt arra, hogy megtalálják ennek módját.
A béke fenntartásának érdekében először is elemezni kell Kína növekvő nyugtalanságának okait. Kissingert sokan tartották túl engedékenynek az ázsiai országgal kapcsolatban, azt ő is elismeri, hogy több kínai gondolkodó szerint Amerika lefelé ívelő pályára került, és „ezért egy történelmi fejlődés eredményeként végül ki fognak minket szorítani”.
A hajdani külügyminiszter egy korábbi interjúban az ukrajnai háborúról is kifejtette a véleményét. Szerinte fordulóponthoz közeledik a konfliktus. „Most, hogy Kína is beszállt a tárgyalásokba, szerintem az év végére csúcsosodik ki a helyzet. Tárgyalási folyamatokról, sőt tényleges tárgyalásokról fogunk beszélni” − mondta Kissinger.