Az eljárást indítványozó ellenzéki politikusok szerint Lasso semmibe vette az állami tulajdonú Flopec olajszállító vállalattal kötött szerződéssel kapcsolatos, hűtlen kezelésre vonatkozó figyelmeztetéseket. Az elnök tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy kormánya az állam javára, illetve az ecuadori számvevőszék javaslatára módosította a szerződést, amelyet még évekkel hivatalba lépése előtt megkötöttek.
A nemzetgyűlés múlt kedden szavazott az eljárás folytatásáról, akkor a 137 tagú parlamentben jelen lévő 116 képviselőből 88-an szavaztak mellette. Noha Lasso eltávolításához 97 szavazatra van szükség a legkésőbb szombaton esedékes végső szavazáson, elmozdításának esélyét növeli, hogy a Rafael Correa egykori − szintén korrupciós vádakkal illetett − köztársasági elnök pártját is magába foglaló ellenzék megerősödött azt követően, hogy a képviselők vasárnap újraválasztották a nemzetgyűlés elnökét, Virgilio Saquicelát.
Ecuador alkotmányos sajátossága jóvoltából azonban Lasso elkerülheti a felelősségre vonást. Ennek érdekében kérheti a „választható (kétirányú) halálnak” nevezett eljárást, amely lehetővé teszi az államfők számára, hogy bizonyos körülmények között − például ha a törvényhozás akadályozza a kormány működését − előre hozott elnök- és parlamenti választásokat írjanak ki az országban.
Ha Lasso a nemzetgyűlés feloszlatása mellett dönt, akkor az alkotmány értelmében az új választások kiírásáig rendeleti úton kormányozhat.
A választási bíróságnak a törvényhozó testület feloszlatását követő hét napon belül döntenie kell az új választások időpontjáról.
Amennyiben Lassót mégis megfosztják hivatalától, helyére ideiglenesen Alfredo Borrero alelnök kerül.
Míg egyes parlamenti képviselők kijelentették, hogy a parlament feloszlatása alkotmányellenes lenne, és ezért figyelmen kívül hagynák, a kormány és szövetségesei az elnök elleni eljárás jogszerűségét kérdőjelezik meg.
Borítókép: Guillermo Lasso ecuadori elnök (Fotó: MTI/AP/Angel Dejesus)