Tönkretenné az állattenyésztőket a spanyol kormány

Míg a megújuló energiaforrások, köztük a szélenergia, épp azért fontosak, hogy a környezet további rombolása nélkül sikerüljön kielégíteni a kontinens energiaéhségét, a gyakorlati megvalósítás során sokszor épp ez a szempont nem érvényesül. A baloldali spanyol kormány úgy látná el árammal a Valencia környéki szállodákat, hogy közben tönkreteszi a Maestrazgo régió állattenyésztőit − és az általuk használt, európai védettséget élvező területet.

Magyar Nemzet
2023. 05. 22. 9:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenállást váltott ki a helyiekből egy hatalmas szélerőműpark-projekt jóváhagyása a Spanyolország keleti részén található Maestrazgo régióban, ugyanis attól tartanak, hogy a hatalmas szélturbinák telepítése tönkreteszi megélhetésüket és a tájat.

A spanyol kormány célja, hogy 700 MW energiát termeljen a valenciai partvidék városainak és turisztikai üdülőhelyeinek ellátására. A kritikusok azonban azzal érvelnek, hogy a kormány törekvése a zöldátállás felgyorsítására figyelmen kívül hagyja a fenntartható földhasználatot és a természetvédelmi korlátozásokat.

A helyiek aggódnak, hogy a szélturbinák elhelyezése miatt bizonyos szarvasmarha-itatóhelyek használhatatlanná válnak, ráadásul a projekt dokumentumai még a szarvasmarhatetemek begyűjtését is előírják a turbinák közelében, hogy ne veszélyeztessék a rájuk szálló keselyűket.

A kritikusok szerint a szélerőművek helyrehozhatatlanul károsítják a Maestrazgo régió turisztikai potenciálját, amely jelentős megélhetési forrásnak számít a környéken. A helyiek a döntést a gyarmati kizsákmányoláshoz hasonlítják, és úgy vélik, hogy a helyszíneket inkább az olcsó földterület, semmint a józan ész alapján választották ki. 

A helyszíneket nem a megfelelő indokok alapján választották ki. Csak arról van szó, hogy az olcsó földterülettel sikerüljön idecsábítani a befektetési alapokat, amelyeknek semmilyen kötődése sincs a térséghez

− nyilatkozta a The Telegraph brit lapnak az egyik helyi párt parlamenti képviselője, Tomas Guitarte.

Bár bérleti díjat fizetnek a közvetlenül érintett földtulajdonosoknak, az energiavállalatoknak nem kötelességük támogatni a közösség egészét, emelte ki a képviselő. A helyiek közül pedig sokan máris otthonuk elhagyását fontolgatják, ha a tényleg megépül a szélerőmű.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.