Bizalmat kapott csütörtökön a román parlamenttől az új román kormány. A szociáldemokrata Marcel Ciolacu vezette kabinetet nagy többséggel szavazták meg a képviselők, illetve szenátorok. A kormányzó nemzeti liberálisok és a szociáldemokraták a kormánykoalícióból kiszorított Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nélkül is kényelmes támogatottsággal rendelkeznek a törvényhozásban.
Értékünk a család és a hagyományok, hiszek Istenben és Romániában
– jelentette ki egyebek mellett beszédében Ciolacu.
Az RMDSZ képviselői, szenátorai jelen voltak a szavazáskor, de nem voksoltak. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök egy rádiós interjúban azt mondta, az általa vezetett párt 2024-ig nem nyújt parlamenti támogatást a kormánynak. Mint mondta, lehetnek olyan kormányzati lépések, amelyekről ezelőtt két-három héttel döntöttek, így azokat megszavazzák. – Ez nem a Ciolacu-kormány támogatásáról szól, hanem következetességet jelent – fogalmazott a volt miniszterelnök-helyettes.
Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) Románia-szakértője szerint az RMDSZ ideiglenes „kiutálása” megnöveli a nemzeti liberálisok zsarolási potenciálját a koalíción belül, és ez általában nem szokott jót tenni a stabilitásnak.
Az elemző a Maszol erdélyi portálnak nyilatkozva azt is elmondta, hogy a Marcel Ciolacu új miniszterelnök által sokat emlegetett patrióta gazdaság jelszó kísérlet a Szociáldemokrata Párt „bejelentkezésére” a román társadalom szuverenista rétegének megnyerésére. – Így próbálja megelőzni, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség és egyes más, új vagy régebbi pártok sajátítsák ki ezt a növekedőnek vélelmezett tábort. Úgy tűnik, hogy Marcel Ciolacu fejében valamilyen halvány emlék lehet egy fősodoron kívüli médiaforrásból összeszedett közhelygyűjteményről. Nincs szó valódi, kiérlelt háttérmunkán alapuló koncepcióról – fogalmazott a politikai elemző.
Borítókép: Marcel Ciolacu kijelölt román miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke beszél a kormányáról tartott bizalmi szavazás elõtt a parlament bukaresti üléstermében 2023. június 15-én (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)