– Egyelőre úgy tűnik, hogy a rivális Kelet a globális Dél segítségével a vártnál gyorsabban fog felemelkedni. A világkereskedelem egy része a jövőben már nem kizárólag dollárban fog folyni, hanem a BRICS-országok közös valutájában is. Ez jelentősen meggyengíti a dollár erejét. Határozottan úgy tűnik, mintha ismét blokkosodás felé haladna a világ – mondta a Magyar Nemzetnek Máthé Réka Zsuzsánna, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa.

A kutatót a BRICS-államok június elejei, dél-afrikai külügyminiszteri tanácskozása kapcsán kérdeztük, amelyen kiemelkedő szerepet kapott az új közös valuta kérdése, amely a tagállamokat megvédheti az olyan szankciók hatásaitól, amelyeket nemrég például az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió is kivetett Oroszországgal szemben. A lehetséges BRICS-valutát azért hoznák létre, mert Washington gazdasági kényszerítő politikája miatt világszerte egyre több ország távolodik el az amerikai dollárban folytatott kereskedelemtől.
Mi az a BRICS?
A BRICS betűszó öt jelentős feltörekvő gazdaság társulását foglalja magában: Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság. A BRICS-tagállamok a világ népességének több mint 40 százalékát és a globális GDP mintegy 31,5 százalékát adják. A Bloomberg elemzése szerint, míg a G7- és a BRICS-országok 2020-ban egyformán járultak hozzá a globális gazdasági növekedéshez, a nyugati vezetésű blokk teljesítménye az utóbbi időben csökkent. A G7-ek 2028-ra várhatóan már csak a világgazdaság 27,8 százalékát teszik ki, míg a BRICS-ek a 35 százalékát.

Az elmúlt hónapokban a csoport a globális dél alternatívájaként pozicionálta magát a G7-ek csoportjával szemben. Az együttműködést azért is érdemes figyelemmel kísérni, mert a legutóbbi külügyminiszteri tanácskozáson a közös valután kívül a BRICS-országok terjeszkedése is napirenden volt. Egyes források szerint már 30 ország jelezte tagsági szándékát. Úgy tűnik, ezek az országok nem kívánnak minden területen feltétel nélkül együttműködni a Nyugattal. Máthé Réka Zsuzsánna szerint ez már önmagában is elgondolkodtató lehet az Oroszország ellen kivetett szankciók gazdasági és politikai eredményességét illetően.