Hová tűnt Armageddon tábornok? – a Wagner-lázadás első bűnbakja lehet a hírhedt katonai vezető

Ellentmondásos információk láttak napvilágot arról, hogy hol lehet az orosz katonai vezető. Egyes hírek szerint segíthette Prigozsin lázadását, s börtönben lehet.

Magyar Nemzet
2023. 06. 29. 13:47
PRIGOZSIN, Jevgenyij
Rosztov-na-Donu, 2023. június 24. A Wagner-csoport nevû orosz zsoldoshadsereg katonái, miután körbezárták az ukrajnai orosz katonai mûveleteket irányító központot Rosztov-na-Donuban 2023. június 24-én. Hajnalra nyílt katonai konfrontációvá fajult a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-csoport és az orosz védelmi minisztérium viszálya. A magánhadsereg egységei legalább két helyszínen átléptek a megszállt ukrajnai térségekbõl Oroszország területére, és biztonsági szempontból kulcsfontosságú létesítményeket foglaltak el. MTI/EPA/Arkagyij Budnyickij Fotó: Arkagyij Budnyickij
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóinformációk szerint őrizetbe vehették Oroszországban Szergej Szurovikin katonai vezetőt, hadseregtábornokot és helyettesét. Az orosz védelmi minisztérium ugyanakkor egyelőre nem kommentálta a nyilvánosság előtt a szombat óta nem látott Szurovikin állítólagos őrizetbe vételét. Nem hivatalos források szerint az Armageddon-tábornokként ismert Szurovikint Jevgenyij Prigozsin hét végi puccskísérletével összefüggésben tartóztathatták le. 

Úgy látszik, ő (Szurovikin) a lázadás idején Prigozsin oldalát választotta, és elkapták

 − mondta az egyik név nélküli forrás.

Közben Andrej Judin vezérezredes cáfolta azokat az információkat, amelyek szerint Szurovikinnal együtt őt is a moszkvai Lefortovo-börtönben tartanák előzetes letartóztatásban. Az Ura.ru tudósítójának annyit közölt, hogy,

Nyaralok. Otthon.

Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő is reagált a történésékre. Úgy fogalmazott, hogy Szurovikin nem tudhatott Jevgenyij Prigozsin közelgő lázadásáról, és spekulációnak nevezte az ilyen kijelentéseket. Peszkov azt viszont nem kívánta kommentálni, hogy hol van Szurovikin, ehelyett azt tanácsolta az újságíróknak, hogy kérdéseikkel a védelmi minisztériumhoz forduljanak. Oleg Matvejcsev, az orosz állami Duma belügyekbe történő külföldi beavatkozással foglalkozó bizottságának elnöke szerint Szurovikin személye ellen ukrán dezinformációs kampány zajlik, nyugati közreműködéssel.

Korábban a New York Times közölte, hogy Szurovikin előre tudhatott a Wagner-csoport lázadásáról, és az orosz hatóságok vizsgálják, hogy bűntársnak tekinthető-e. Az amerikai napilap meg nem nevezett amerikai tisztviselőkre hivatkozva egyébként arról is írt, hogy más magas rangú tábornokok is tudhattak a puccskísérletről, Prigozsin éppen ezért indította el a felkelést annak tudatában, hogy támogatni fogják. 

Közben a Moscow Times portál is azt írta, hogy Szurovikint letartóztatták. Alekszej Venediktov újságíró – forrásaira hivatkozva – bejelentette, hogy Szurovikin napok óta nem tartja a kapcsolatot családjával, testőreivel pedig nem lehet kapcsolatba lépni. Ezt azonban hivatalosan senki nem erősítette meg eddig. 

Sőt, egyes források szerint maga Szurovikin lánya is arról beszélt nemrégiben: apját nem tartóztatták le, jól van és a munkáját végzi.

Mint feljebb is írtuk, a Kreml szerdán „spekulációnak” minősítette a Times Szurovikinről szóló jelentését. 

Most sokféle spekuláció és pletyka kering az események körül 

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője orosz hírügynökségek szerint. Hozzátette: szerinte ez is egy példa erre.

Szurovikin egyébként a lázadás napján egyértelmű üzenetet küldött Prigozsinnak és beosztottjainak, hogy hagyják abba. 

A BBC orosz nyelvű szolgáltatása is arról számolt be, hogy különféle pletykák láttak napvilágot arról, hogy állítólag letartóztatták a katonai vezetőt. Erről azonban nincs hivatalos információ, ugyanakkor a katonai tudósítók csütörtökön azt írták, hogy a tábornok továbbra is Ukrajnában lát el feladatokat.

Szurovikin egyébként 2022 októbere és 2023 januárja között három hónapig irányította az orosz haderőt Ukrajnában, amíg le nem váltotta Valerij Geraszimov vezérkari főnök.

Borítókép: A Wagner-csoport nevű orosz zsoldoshadsereg katonái, miután körbezárták az ukrajnai orosz katonai műveleteket irányító központot Rosztov-na-Donuban 2023. június 24-én.  (Fotó:MTI/EPA/Arkagyij Budnyickij)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.