Tagadja a korrupciós vádakat a párizsi olimpia szervezője

A 2024-es párizsi olimpia szervezőbizottságának feje, Tony Estanguet megvédte kollégáit a szervezőbizottságot ért korrupciós vádakkal kapcsolatban, szerinte minden szerződésről testületileg döntenek. A nyitóünnepséggel kapcsolatos biztonsági aggályokat is igyekezett eloszlatni.

Kónya Rita
2023. 06. 29. 10:27
Paris 2024, Olimpia (Kép: Facebook/Paris 2024)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Interjút adott az AP hírügynökségnek Tony Estanguet, a párizis olimpia szervezőbizottságának vezetője. A korábbi háromszoros olimpiai bajnok kenus cáfolta a szervezőket ért korrupciós vádakat, szerinte ugyanis nincsenek erre mutató tények, a szerződésekről pedig minden esetben testületileg döntenek.

Nincs tudomásunk semmilyen szabálytalan, tiltott vagy törvénytelen cselekedetről, amelyet a Párizs 2024 [szervezőbizottsága] tett

− szögezte le Estanguet.

„Olyan sok cég érintett, olyan sok ember dolgozik a játékok sikeréért, hogy fennáll a kockázat. Ennek eredményeképpen az én kihívásom az, hogy nagyon kemény, nagyon merev eljárásokat vezessek be, hogy itt a Párizs 2024-en belül senki ne dönthessen egyedül arról, hogy szerződést köt egy céggel. A döntés mindig kollektív" – tette hozzá a sportvezető.

Házkutatás a szervezőbizottságnál

Június közepén házkutatást tartottak a 2024-es párizsi olimpiát szervező bizottság Saint-Denis-i székhelyén sikkasztás és kivételezés gyanúja miatt. A házkutatások két, az olimpiával kapcsolatos előzetes vizsgálathoz kötődnek, amelyeket korábban nem hoztak nyilvánosságra.

Az első vizsgálatot még 2017-ben indították, abban az évben, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Párizst választotta a 2024-es játékok helyszínéül, a másik pedig tavaly kezdődött, írja a Courthousenews.com híroldal.

A 2017-ben kezdődött nyomozás közpénzek hűtlen kezelése, kivételezés és a párizsi szervezők által kötött szerződéssel kapcsolatos aggályok gyanúja miatt indult. A 2022-es vizsgálat a francia korrupcióellenes ügynökség ellenőrzése nyomán kezdődött, és a szervezőbizottság és az olimpiai infrastruktúráért felelős állami szervezet, a Solideo által kötött több szerződésben feltételezett összeférhetetlenséget és kivételezést vizsgálja. Ennek kapcsán a Solideo irodáit, valamint több más, a játékok szervezéséhez köthető cég és tanácsadó irodáját is átkutatták.

A házkutatásokra a NOB kétnapos lausanne-i megbeszélésével egy időben került sor. A sportszervezet közleményben tudatta: a párizsi szervezők arról tájékoztatták, hogy együttműködnek a hatóságokkal.

Botrányok az olimpiák körül

A közelmúltban több olimpiával kapcsolatban is felmerültek szavazatvásárlási és korrupciós vádak, a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpiához és a 2021-es tokiói játékokhoz kapcsolódó botrányok például több NOB-tag eltávolításához vezettek. Párizs a 2024-es játékok szervezőjeként az átláthatóságra, a nyitottságra és a társadalmi igazságosságra összpontosítva igyekezett megkülönböztetni magát.

A párizsi olimpia, amelyet az elmúlt évtizedek legjelentősebb franciaországi eseményeként emlegetnek, a nyitottság és a demokrácia ünnepe kíván lenni a közelmúlt járványügyi intézkedések által beárnyékolt olimpiái után.

Azonban a kritikusok szerint ezek csak puszta szavak: a Saccage 2024 olimpiaellenes szervezet szerint például a játékoknak széles körű negatív ökológiai és társadalmi hatása lenne, és üdvözölték a szervezők ellen indított vizsgálatokat.

Biztonsági aggályok

Nem csupán a korrupciós vádak árnyékolják be a jövő évi párizsi olimpia előkészületeit. A megnyitó ünnepség biztonságával kapcsolatban is komoly aggályok merültek fel, mivel Párizs a Szajnán megrendezett vízi műsorral szeretné bemutatni a várost, azonban a tervezett helyszínt több szakértő is biztosíthatatlannak titulálta.

A tervek szerint a show az Austerlitz és az Iéna híd közötti hat kilométeres szakaszon lesz látható. A nemzetközi sportdelegációk és az államfők 160 hajón csodálhatják majd a műsort, míg a két rakparton – összesen 12 kilométer hosszan – a hatszázezer néző. A többi helyszínen akár kétmillió látogató követheti figyelemmel az eseményt. Az elképzelés tehát hiába grandiózus, közbiztonsági szempontból rémálommá válhat a francia rendfenntartók számára. A francia kormány ezért már 2021-ben közbeszerzési pályázatot írt ki, remélve, hogy 22 ezer biztonsági őrt is felbérelhet a magánszektorból, hogy velük támogassa meg a nemzeti rendőrség, a nemzeti csendőrség és a francia katonaság által kivezényelt alakulatokat, amelyeket még mindig elégtelennek ítélnek meg a biztonsági szakértők.

A szervezőbizottság feje ezt kategorikusan cáfolta, mondván, a különféle rendfenntartó egységek együttműködésének eredményeképp teljesen biztonságos lesz a megnyitó.

A rendfenntartó egységekkel, a magán biztonsági cégekkel, a városi rendőrséggel, ez egy példátlan felállás. Azt hiszem, a világ legbiztonságosabb helye Párizs lesz a megnyitó ünnepség napján. Tehát, ha biztonságban akarnak lenni, jöjjenek Párizsba a megnyitó ünnepségre. Ez lesz a világ legbiztonságosabb helye.

A párizsi olimpiára 2024. július 26. és augusztus 11. között kerül sor.

Borítókép: A 2024-es párizsi olimpia logója (Forrás: Facebook/Paris 2024)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.