A Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kezdeményezésére megrendezett nemzetközi fejlesztési és migrációs konferencián a Földközi-tengerrel határos országok, valamint az arab térség közel húsz állama, illetve az Európai Unió és az ENSZ képviseltette magát Rómában.
Diplomáciai források szerint a nemzetközi fórum az olasz kormány egy széles körű és egyedülálló együttműködési tervének kiemelkedő állomása, melynek elsőrendű célkitűzése a tömeges illegális bevándorlás megállítása.
Giorgia Meloni kormányfő az esemény nyitóbeszédében hangsúlyozta: a tömeges illegális bevándorlás mindenki számára káros, kivéve az emberkereskedelemmel foglalkozó bűnszervezeteket.
Mindannyiunk feladata a bevándorlók sorsának megoldása, közös erőfeszítés és együttműködés szükséges a migrációt működtető bűnszervezetek felszámolásához. Elengedhetetlen az afrikai országokkal való partneri viszony kialakítása, valamint az elvándorlás kiváltó okainak felderítése és felszámolása.
– jelentette ki az olasz kormányfő.
Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök példaértékűnek nevezte a migráció megfékezésére irányuló, és a nemrég Tunéziában megkötött egyezményt. – Mindannyiunknak számos kihívással kell megküzdenie, a ránk váró megmérettetések azonban új esélyeket is jelenthetnek – fogalmazott Von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke azt is hangsúlyozta, hogy a Tunéziában létrejött megállapodás a szolidaritás, szuverenitás és a közös felelősségvállalás mentén született meg az észak-afrikai állam és az unió között.
Stabil és hosszú távú partneri kapcsolatok kialakítására van szükség a térségben, nemcsak a fenntartható környezetvédelem terén, hanem a szenvedést és a reményvesztettséget kihasználó emberkereskedelem felszámolásában is. Hangsúlyozta, hogy az afrikai országok fejlesztése egyben Európa érdeke, hiszen, míg a tiszta energia termelése Európában 10 centbe kerül kilowattóránkét, addig Tunéziában mindez 2 cent.
Az észak-afrikai országnak ugyanis bőségesen rendelkezésére áll minden olyan természeti forrás, amely szükséges az energiatermeléshez. Ebben az értelemben Európának érdeke Tunézia fejlesztése, nekik pedig az export növelése.
A bizottsági elnök ezért egy több pontból álló ambiciózus tervet vázolt fel a fejlesztésekre vonatkozóan, mely a mezőgazdaságra, az energiaszektorra, az infrastruktúrára, a nevelésre és képzésre, az egészségügyre, vízellátásra, valamint a higiéniás területekre terjed ki.
Az éppen zajló fejlesztési és migrációs fórum az olasz kormány által megálmodott úgynevezett Mattei-terv első állomása, melyet novemberben egy nagyszabású Afrika–Olaszország konferencia követ. Nem csak a migrációs kihívásokra kell ugyanakkor megoldást találni, hanem annak kiváltó okait is orvosolni kell.
Szembe kell néznünk a klímaváltozással, a terrorizmussal, számos betegséggel, valamint azzal, hogy az emberkereskedők gyakran fegyverek és kábítószerek forgalmazásával is foglalkoznak
– hangsúlyozta a konferencián Antonio Tajani külügyminiszter, a kormányfő helyettese. Hozzáfűzte: az olasz kormány célja, hogy a Földközi-tenger ne temető legyen, hanem a béke, a fejlődés és a kereskedelem térsége, mely mindenki jóllétét szolgálja.
Borítókép: Antonio Tajani olasz külügyminiszter (középen) beszél a fejlesztési és migrációs konferencián Rómában 2023. július 23-án (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Angelo Carconi)