Németország nehéz időszakkal néz szembe a következő öt évvel a zöldátállás miatt, ami terhet fog róni az emberekre – figyelmeztetett a német gazdasági miniszter, Robert Habeck. A Nemzetközi Valutaalap új jelentésére reagálva, amely szerint Németország gazdasága az idén 0,3 százalékponttal zsugorodik, Habeck az ARD német közszolgálati televíziónak szerda este azt mondta: ezek az adatok kétségkívül nem jók.
A német statisztikai hivatal már májusban figyelmeztetett, hogy az ország recesszióba került, Németország legnagyobb vállalatai közül néhány meg is kezdte a kivonulást a szülőföldjéről.
A gazdasági miniszter kifejtette, hogy a visszaesés a magas energiaárakkal magyarázható, amit Németország más országoknál erősebben érzett, mert az orosz gázra támaszkodott.
Hangsúlyozta, az ország nagy átalakulási időszak előtt áll 2030-ig, ez idő alatt a hagyományos, fosszilis tüzelőanyagoktól függő ipari bázisról a zöld energetikára tér át.
A Zöldek politikusa elismerte, hogy az általa szorgalmazott javaslat az állami energiatámogatásokról még mindig vitát szül a hárompárti kormánykoalícióban. Habeck azonban úgy véli, a liberálisok (FDP) és a szociáldemokraták ellenállásával ipari bázisuk elvesztését kockáztatják.
Nincs sok időnk hátra, különben a cégek azt mondják: beruházunk, de már nem Németországban
– tette hozzá.
Egy új tanulmány szintén rámutat: a német vállalatok körében egyre nagyobb a frusztráció, és sokan tervezik az országból való távozást. A Kantar Public piackutató intézet felmérése szerint a német cégek bő negyede negatívan értékeli Németországot mint üzleti helyszínt. A megkérdezett 150 vállalat véleménye alapján az elégedetlenséghez a magas energiaárak járulnak hozzá a leginkább.