A svéd NATO-csatlakozás érdekében Recep Tayyip Erdogan török elnöktől elsősorban a terrorizmus támogatása megakadályozásának igényét, a terrorizmussal vádolt személyek kiadatását és a Korán-égetések befejezésének követelését lehetett hallani, ugyanakkor a több mint egy éve tartó ellenállás valójában nem bilaterális kérdésekről szólt.
Eddig is sejteni lehetett, hogy fókuszban az amerikai F–16-os vadászgépek megszerzése volt, de a hét elején ez már teljesen nyilvánvalóvá vált.
Bár a csatlakozási kérelem beadása előtti években a komoly hadiiparral rendelkező svédek is felfüggesztették a fegyverek értékesítését Ankarának, a harcirepülőket nem Svédországtól, hanem természetesen az Egyesült Államoktól akarta Ankara, amit a NATO-bővítés kapcsán a szervezetre helyezett nyomással el is ért. Hétfőn a Pentagon bejelentette, nem gördít akadályt az F–16-os beszerzése elé, majd az is kiderült, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök megállapodott Erdogannal, így megnyílhat az út a svéd ratifikáció előtt.
Régóta várt rendszerek
Törökország a NATO második legnagyobb haderejével rendelkezik, ugyanakkor igencsak rászorul a nyugati fegyverekre, amelyek az utóbbi években nem érkeztek. A konfliktus évekkel ezelőtt kezdődött az USA-val, közvetlen előzménye a 2016-os törökországi puccskísérlet volt. Ennek során a törökök úgy érezték, hogy a Nyugat, és elsősorban Washington cserben hagyta a kormányt.
Ez az esemény vezetett közvetlen ahhoz, hogy 2017-ben Törökország Sz–400-as légvédelmi rendszerek beszerzéséről kötött szerződést Oroszországgal, ami Ankara legnagyobb NATO-n kívüli fegyverbeszerzése volt.
2019-ben, első európai országként az USA legmodernebb vadászgépét, az F–35-ös szerették volna megkaparintani, mégpedig száz darabot, de mivel az Egyesült Államok az orosz rakétabeszerzést, illetve azok tesztelését közvetlen fenyegetésnek vette, így a korábbi együttműködéstől egyoldalúan elállt. Törökországnak kapóra jött a svédek és a finnek tavaly májusi csatlakozási kérelme a védelmi szövetséghez. Erdogan elnök taktikusan addig várt, míg a két ország formálisan is benyújtotta igényét, és csak utána közölte, hogy nem tudják támogatni tagságukat, elsősorban azért, mert a két ország támogatja a terrorizmust.