A történészek mind a mai napig vitáznak arról, hogy szükség volt-e a két atombomba ledobására. Az egyik oldal szerint igen, hiszen így sikerült megmenteni rengeteg amerikai katona életét, akik elestek volna, ha szárazföldi támadást kell indítani Japán ellen. Mások viszont azt állítják, hogy a szigetország már mindenképp közel állt a kapitulációhoz, és ez atomtámadás nélkül is bekövetkezett volna – írta az MTI azzal kapcsolatban, hogy augusztus 6-án emlékeztek meg a hirosimai atomtámadás 78. évfordulójáról.
Nógrádi György elmondta, hogy a második világháború előtt minden ország sajátos stratégiai dilemmákkal küzdött, így Japán is, amely szerint hogyha az Egyesült Államok veszélyezteti japán nyersanyagellátását, abban a pillanatban Japánnak nem marad más lehetősége, csak a támadás.
A háború előtt volt egy rendkívül komoly összecsapás, amire a világ nem figyelt, Mongólia területén a Halhín-goli csatában, 1939 augusztusában, ahol az akkori szovjet hadsereg Zsukov vezetésével a japán erőket szétverte. Itt próbálták ki először a történelemben a levegő-levegő rakétákat
– jegyezte meg a történelmi kitekintésében Nógrádi György, aki elmondta, hogy ugyan a második világháború során Japán stratégiai győzelmeket tudott aratni, de az amerikai erők mégis jóval erősebbnek bizonyultak.
Azonban a szakértő szerint az atombomba ledobásának tárgyalása során fontos megjegyezni, hogy az amerikaiak számára 1945-re nyilvánvalóvá vált, hogy a japán hadsereg az utolsó emberig, az utolsó katonáig harcolni fog. Így a számítások szerint a négy nagy japán sziget elfoglalása hozzávetőlegesen egymillió amerikai katona életébe került volna. Többek között ezért is döntött az amerikai vezetés úgy, hogy egy másfajta fegyver bevetésével fogják kapitulációra kényszeríteni Japánt.
Egészen addig a történelemben mindössze egy atombombát robbantottak föl Los Alamosban, az amerikaiak kísérleti telepén. Japánban pedig nem sokkal később kettőt is bevetnek augusztus 6-án és 9-én. Azt fontos látni, hogy az atombomba elképesztő pusztítást okozott, és ez a mérhetetlen pusztítás hozzájárult ahhoz, hogy a második atombomba után Japán bejelentette kapitulációját
– jegyezte meg Nógrádi, aki elmondta, hogy a Japán hadsereg valójában még a második atombomba ledobása után sem akart kapitulálni, hanem a császár volt az, aki a hatalma egy részének megtartásáért cserébe hajlandó volt bejelenteni a kapitulációt.
A szakértő szerint az amerikaiak számára a másik fontos szempont az volt, hogy a Japánokkal való béketárgyalás során a szovjetek ne legyenek jelen győztes félként, azonban ez nem sikerült, ugyanis augusztus 8-án a szovjet hadsereg órák alatt szétvert egy kétmilliós japán hadseregcsoportot Kínában.