Grant Shapps, korábbi energiaügyi miniszter váltja Ben Wallace-t a brit védelmi minisztérium élén, mivel a politikus hivatalosan is beadta lemondását – miután az Ukrajnával kapcsolatos kijelentése miatt megbukott.
Annak ellenére ugyanis, hogy Wallace proaktívan támogatta Kijevet a háborúban, a nyáron olyan megjegyzést tett, miszerint a „kijevi vezetők tanúsíthatnának több hálát Londonnak a rengeteg fegyverszállítmányért”. A politikus kijelentéseit követően Rishi Sunak, brit miniszterelnök nem őt, hanem Ukrajnát védte meg, mondván Kijev igen is hálás a britek erőfeszítéseiért.
A Downing Street időközben már az X-en (korábban Twitter) is bejelentette Shapps kinevezését.
Shapps „megtiszteltetésnek” nevezte a kinevezést, majd kijelentette, hogy „folytatja az Egyesült Királyság támogatását Ukrajnának, a Putyin barbár inváziója elleni küzdelemben”.
Hozzátette:
alig várom, hogy fegyveres erőink bátor férfiaival és nőivel dolgozhassak, akik garantálják nemzetünk biztonságát.
A The Guardian szerint Shapps azért is jó döntés, mert „megbízható” politikusnak számít, aki „semlegesíteni tudja majd a Downing Street és a védelmi minisztérium közti Wallace idején időnként heves kapcsolatot”.
Azonban nem mindenki örült a politikus kinevezésének. Egyes konzervatív képviselők Shapps külügyi és védelmi tapasztalatának a hiányát hangsúlyozták, mondván szívesebben láttak volna olyan politikust a tisztségben, aki komolyabb háttérrel rendelkezik. Korábban James Heappey, a fegyveres erőkért felelős államtitkár vagy éppen Jeremy Quint – aki több évig a védelmi minisztérium beszerzéseit irányította – neve is felmerült a védelmi miniszteri posztra.
A The Guardian szerint azonban Sunak most „szövetségest” helyezett a tisztségbe, olyan embert, akit a médiában „erős vezetőnek” ítélnek meg.
Shapps korábban azt hangsúlyozta, hogy „a szabadság nincs ingyen”, ezért a védelmi kiadásokat a GDP három százalékára történő emelését javasolta – ez meghaladja a NATO-kívánalom kétszázalékos szintjét, és Sunak 2,5 százalékos terveit is.
A jelenlegi védelmi miniszter Grant Shapps, 2012 és 2015 közt még a Konzervatív Párt elnöki posztját töltötte be, majd David Cameron miniszterelnök idején a lakhatási és nemzetközi fejlesztési minisztérium élére került. Innen a Johnson-kormány idején közlekedési miniszter, majd a Truss-kormány alatt belügyminiszter lett. A több szerepben is kipróbált politikus, aki eddig kormányokon átívelően egyre fontosabb tisztségeket kapott, 2023 februárjától – visszalépésnek tekinthetően – energiaügyi miniszterré nevezték ki, ám úgy tűnik, most újra bizalmat kapott egy nagyobb tárca kezelésére.
Shappsot az energiaügyek élén a Downing Street bejelentése értelmében Claire Coutinho váltja, aki ezt megelőzően gyermek-, család- és jóléti államtitkár volt.
Az The Independent, brit lap szerint a brit kormány átszervezése nem állt le, és Sunak még az októberi Konzervatív párti konferencia előtt „teljes átszervezést” hajt majd végre, ám egyelőre „visszatartja” az átfogóbb lépéseket.