„Az ellentámadás lassú ütemének bírálata egyenlő az ukrán katona arcba köpésével, aki minden nap az életét áldozza, és folyamatosan halad, hogy felszabadítsa az ukrán föld egyik kilométerét a másik után” – fogalmazott újságíróknak Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter, aki heves bírálatokat fogalmazott meg a spanyolországi Toledóban tartott informális uniós külügyminiszteri találkozó szünetében mindazokkal szemben, akik kritizálják az ukrán ellentámadás ütemét.
Hozzátette:
Azt javaslom minden kritikusnak, hogy fogja be a száját; jöjjön Ukrajnába, és próbáljon meg maga is felszabadítani egy négyzetcentiméternyit is
Amint arra a Politico brüsszeli hírportál is emlékeztet, Ukrajna júniusban indította meg ellentámadását az orosz csapatok ellen, ám annak lassú üteme hetek óta a nemzetközi közbeszéd fókuszában van. Kijev leghűségesebb támogatói azzal érvelnek, hogy a lassú előrehaladást részben a szövetségesek katonai támogatásának (például a harckocsik, rakéták és vadászgépek) késlekedése okozza.
Kuleba egyúttal Spanyolországban is azt hangsúlyozta, hogy Kijevnek ezekből az eszközökből többre van szüksége.
„A német kormánnyal most a Taurus nagy hatótávolságú rakétákról tárgyalunk – Franciaországgal és az Egyesült Királysággal már megtettük ezt” – fogalmazott.
Berlin ugyanakkor vonakodik a Taurus cirkálórakéták küldésétől – amelyek hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert –, mert Németország azt szeretné, ha az ukrán erők nem használnák ezeket az orosz területek elleni támadások során.
„Valójában egyetlen objektív érv sincs a Taurus rakéták átadásáról szóló döntés ellen” – utasította el a német aggályokat Kuleba.
Nemcsak Kuleba, hanem már Lengyelország is bírálta Berlint a fegyvertámogatások lassúsága miatt, felszólítva a német vezetést a támogatások fokozására.
Konstruktívan, kedvesen, mindenféle nyomásgyakorlás nélkül szólítom fel Németország kormányát, hogy hozza meg ezt az értelmes döntést
– hangsúlyozta Kuleba, majd azzal érvelt, hogy a rakéták az ország védelmében is jelentős szerepet tudnának vállalni.
Az ukrán külügyminiszter Németország felszólítása után pedig a többi országhoz fordult, felkérve őket, hogy akinek van, „az csatlakozzon Hollandiához, Dániához és Norvégiához, és adjon át Ukrajna számára F–16-os vadászgépeket.”
Hozzátette: Ez egy olyan dolog, amit most már könnyű megtenni.