Hiába minősítette korábban a Meta, amerikai alapítású közösségi hálózat veszélyes szervezetnek a Wagner orosz zsoldoscsoportot, hozzátéve, hogy a felületeiken – a Facebookon és az Instagramon – népszerűsítő tartalmakat eltávolítják majd, egy friss tanulmány szerint ezek a tartalmak még mindig elérhetőek a platformokon – hívta fel a figyelmet a londoni székhelyű Institute for Strategic Dialogue (ISD), szélsőségességet és dezinformációt nyomon követő nonprofit szervezet tanulmányára az Euronews hírportál.
Májusban a Meta úgy fogalmazott:
A Wagner-csoportot veszélyes szervezetként jelöljük meg, így nem lehet jelen a platformjainkon. Azokat a tartalmakat is eltávolítva, amelyek őket dicsérik, támogatják, vagy az ide történő toborzást segítik.
A Wagnert széles körben azzal vádolják, hogy az elmúlt években világszerte követett el bűncselekményeket, megsértve az emberi jogokat is.
A Meta saját irányelvei szerint azonban nem engedi, hogy olyan veszélyes szervezetek vagy személyek jelen legyenek a platformjain, amelyek erőszakos küldetést hirdetnek vagy erőszakos tevékenységet folytatnak.
Az ISD összesen 114 olyan fiókot talált a Facebookon és az Instagramon, amelyek vagy dicsőítik Wagnert, vagy toborzó tartalmakat posztolnak a zsoldoscsoportnak. A bejegyzéseket, videókat 13 nyelven tették közzé: angolul, franciául, németül, olaszul, spanyolul, portugálul, arabul, macedónul, lengyelül, románul, indonézül, vietnámiul és oroszul. Ezekben olyan üzeneteket fogalmaznak meg, mint:
A Wagner a világ legerősebb magánhadserege
Míg más posztok Kreml-barát propagandát hangoztatnak.
A nonprofit szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy ezen fiókok közül több jelentős, tízezer feletti követőtábort tudhatnak magukénak. Itt nemcsak a csatlakozásra hívva fel a figyelmet, hanem a potenciális újoncokat arról próbálva meggyőzni, hogy a Wagner a „családjába” fogadja a jelentkezőket és nem lesz belőlük ágyútöltelék.
Mindeközben a The Guardian, brit lap arra hívja fel a figyelmet, hogy már olyan elítélt bűnözők is szabadlábra kerülhettek, akiket a Wagner a börtönökből toborzott az ukrán frontra.
Nekik azt ígérték, hogy féléves szolgálatot – volt, akitől ennél hosszabb időt kértek – követően nem kell letölteniük maradék büntetésüket és szabadlábra kerülhetnek.
A lap szerint tízezrek éltek ezzel a lehetősséggel, köztük olyan gyilkosok, mint a húszévesen elhunyt Vera Pekhteleva exbarátja, Vladiszlav Kanyusz, aki megkínozta, majd meggyilkolta a fiatal lányt. Így hiába ítélte a bíróság 17 év börtönre Kanyuszt, a lány családja szerint a gyilkos a Wagnernél eltöltött fél év után visszakerült a társadalomba.