Az Egyesült Államok elismerte a Cook-szigetek és Niue függetlenségét

Az indiai–csendes-óceáni régió Kína és az Egyesült Államok vetélkedésének egyik fontos színtere.

Forrás: MTI2023. 09. 26. 6:46
BIDEN, Joe
Washington, 2022. február 24. Joe Biden amerikai elnök sajtótájékoztatót tart az ukrajnai helyzetrõl a washingtoni Fehér Házban 2022. február 24-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök hajnalban katonai mûvelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erõk mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenõrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadmûveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen. MTI/EPA/Michael Reynolds Fotó: Michael Reynolds
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok hivatalosan elismerte hétfőn a csendes-óceáni Cook-szigetek és Niue szuverenitását és függetlenségét − közölte a Fehér Ház. Washington egyben bejelentette a diplomáciai kapcsolatok felvételét is az összesen kevesebb mint húszezer lakosú és önálló kormányzatú Cook-szigetekkel és Niuéval, amelyek jelenleg Új-Zéland társult államai.

A Fehér Ház tájékoztatása szerint a döntés segít fenntartani „a szabad és nyílt indiai–csendes-óceáni régiót”.

Joe Biden amerikai elnök hétfőn Washingtonban fogadta a csendes-óceáni szigetországok 18 tagot magában foglaló fórumának állam- és kormányfőit. „Célunk egy jobb világot építeni” − hangoztatta az amerikai elnök. Mint mondta, szorosabb partnerséget szeretne alkotni az emberek biztonságát, jólétét és méltóságát szem előtt tartva.

Az indiai–csendes-óceáni régió Kína és az Egyesült Államok vetélkedésének egyik fontos színtere. Az utóbbi években Peking jelentősen ki tudta terjeszteni politikai, katonai és gazdasági befolyását a térségben. 

A washingtoni találkozón ezért nem volt jelen Manasseh Sogavare, a Salamon-szigetek kormányfője, akinek országa partnerségi viszonyba lépett Pekinggel.

A kétnapos csúcstalálkozón napirenden szerepel több infrastruktúraprojekt finanszírozása is, valamint a tengeri közlekedés terén szorosabb együttműködés kiépítése, különös tekintettel az illegális halászat megfékezésére. A megbeszélések célja a Marshall-szigetekkel kötött társulási szerződés újratárgyalása is, amely egyebek között lehetővé teszi az amerikai katonai támaszpont ottani működtetését.

Biden a csúcsértekezlet előtt nem sokkal bejelentette, hogy kormányzata a kongresszussal olyan kezdeményezésen dolgozik, amelynek eredményeképpen negyvenmillió dollárt (14,7 milliárd forint) fektetnének be a csendes-óceáni szigetek infrastruktúrájába.

 

 

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.