A napokban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a CBS News amerikai hírszolgáltatónak adott interjújában ismerte el, nem halad túl gyorsan az ellentámadás, ám a csapatok nagy erőkkel készülnek az őszi időjárás beköszöntére. „Olyan helyeken, ahol a páncélozott járművekkel nem tudunk átjutni, repüljünk. Ha nem tudunk repülni, küldjünk drónokat. Nem szabad szünetet adni Putyinnak” – fogalmazott az államfő. Közlése szerint az ukrán erők leállították az orosz offenzívát, és ellentámadásba lendültek.
Fontos, hogy mindennap haladjunk előre és területet szabadítsunk fel
– nyilatkozta Zelenszkij.
Gyarmati Istvánnal arról is beszélgettünk, mi várható a jövőben az ukrajnai hadszíntéren, érdemi előrelépés ugyanis egyik oldalon sem történik. A szakértő szerint állóháború alakult ki a szomszédos országban, ami nem a hadszíntéren fog befejeződni – függetlenül attól, hogy az ukrán ellentámadás milyen eredményeket ér el. Kiemelte, az ukránoknak nincs esélyük arra, hogy a megszállt területeket felszabadítsák, ám az oroszoknak sincs esélyük arra, hogy megszilárdítsák hatalmukat az elfoglalt területeken. Hozzátette, további támadásokra kell felkészülni: az ukránoknak arra, hogy az oroszok főként a szárazföldi infrastruktúrákat veszik célba, elsősorban a levegőből – a tél beálltával leginkább az elektromos áramtermelő- és fűtőműveket fenyegeti nagyobb veszély.
Az ukránok pedig erősíteni fogják a támadásokat a Krím félsziget és az Oroszország megszállt területeken túli térségei ellen
– magyarázta Gyarmati István.
Felidézve az augusztus eleji dzsiddai béketárgyalásokat, a szakértő elmondta, nagyon biztatóak az egyeztetések. Rámutatott arra is, az utóbbi időben Kína szemmel láthatóan megváltoztatta politikáját, egyebek mellett visszafogta magasan fejlett, Oroszországba irányuló technológiai exportját – mindez arra utal, hogy Peking egyre türelmetlenebb a háborúval, és szeretné, ha valóban véget érnének a harcok.