A szeptember 24-i, koszovói összecsapások pontos felderítésén dolgozik Szerbia és Koszovó. Az, hogy a világ végül melyik fél álláspontját fogadja el, nagyban befolyásolja majd a térség jövőjét – vélik egyes szakértők. A koszovói Banjszka településen történt tűzpárbajban egy albán rendőr és több szerb állampolgár halt meg.
Másfél héttel a banjszkai események után továbbra sem nyugodtak meg teljesen a kedélyek Koszovó északi, szerbek által lakott vidékén.
Bár a Koszovó és Szerbia közötti átkelők közül egyet már megnyitottak, Jarinje településnél továbbra is zárva a szerbek által adminisztratív pontnak nevezett határátkelő.
A lövöldözés körülményeinek feltárása azóta is tart. Milovan Drecun, a szerbiai köztársasági parlament Koszovó-ügyi bizottságának elnöke a szerb közmédiának nyilatkozva azt mondta, kulcskérdés, hogy a nemzetközi közösség hogyan tekint majd a történtekre.
Ha elfogadják a nyomozásunk eredményét, az a helyzet csillapodásához fog vezetni
– fogalmazott a bizottsági elnök. Hozzátette: Pristina igyekszik Belgrád ellen használni a kialakult helyzetet, és elvonni a figyelmet a kötelezettségeiről, például a Szerb Községek Közösségének megalakításáról.
A szerb hatóságok tényfeltáró munkájának köszönhetően a héten letartóztatták Milan Radoicsicsot. A férfit lőfegyver és robbanóanyag illegális előállításával, birtoklásával, viselésével és kereskedelmével, valamint a közbiztonság elleni súlyos bűncselekmények elkövetése céljából való bűnszövetséggel gyanúsítják. Radoicsics tagadta az ellene felhozott vádakat. A férfit nem tartják előzetes letartóztatásban, de nem hagyhatja el Szerbiát, valamint nem léphet be Koszovó területére. A nyomozás során arra is fény derült, hogy a koszovói településen talált fegyverek eredetileg nem Szerbiából, hanem Bosznia-Hercegovinából származnak.
Belgrád nyomozása rámutat arra, hogy a fegyverek Szerbián kívülről származnak, és illegális útvonalakon, fegyverkereskedők által jutottak célállomásukra
– nyilatkozta a politikus, aki szerint fontos lépést jelent majd, ha széles körben is elfogadják az arra vonatkozó bizonyítékokat, hogy a szerb államnak nincs szerepe a koszovói lövöldözésben. Hozzátette azonban: Pristina is végzi a maga nyomozását, melyben már Amerika keze is benne van.
A nyomozás eredménye határozza meg a brüsszeli párbeszéd, valamint a Nyugat és Belgrád közötti viszony nyomvonalát
– jelentette ki Drecun.