A hatalmas pournarai menekülttábor mindössze néhány kilométerre található a ciprusi fővárostól, Nicosiától. Négy évvel ezelőtt nyitották meg, és akkor mintegy ezer migráns számára tervezték. Tavaly év végére már kétszer ennyien voltak – derül ki az Európai Bizottság jelentéséből, amelyet a Tagesschau német hírportál szemlézett, hívja fel rá a figyelmet a V4NA hírügynökség.
Az elsősorban Afrikából és az arab világból érkező menekültek konténerekben élnek, szorosan egymás mellé zsúfolva. A belépés csak adminisztratív kísérettel és hosszas előzetes engedélyeztetéssel lehetséges. Bár a helyzet állítólag javult az elmúlt hónapokban, a körülmények még mindig megdöbbentőek. Itt senki sem akarja, hogy felismerjék. Neveket sem szabad említeni
– tudósít a német portál a helyzetről. A Tagesschau ott lakó menekülteket is idéz, egy társaság két tagja Pakisztánból érkezett Törökországba, ott szereztek diákvízumot Észak-Ciprusra, majd néhány nap múlva a sziget görög ciprusi déli részére menekültek, és ott kértek menedékjogot – mondják, hozzátéve, hogy
a sziget északi részén szinte minden városban hatalmas embercsempész-hálózat működik. A kapcsolatfelvétel nagyon gyorsan megtörténhet. Az úgynevezett zöldhatáron át történő szökés aztán bármikor megszervezhető néhány száz euróért.
Mint ismert, az úgynevezett zöld határ Ciprust egy görög-ciprusi és egy török részre osztja. Akinek sikerül átkelni rajta északról délre, az az EU-ban van – sok menekült számára a fő célállomás. És bár a Ciprusi Köztársaság nem tagja a schengeni övezetnek, sokan egyfajta ugródeszkaként tekintenek az országra Németország, Franciaország vagy Olaszország felé, és az Afrikából vagy Ázsiából érkezők számára nincs egyszerűbb, olcsóbb és biztonságosabb út az EU-ba – mondta Gerald Knaus migrációkutató a Frankfurter Rundschau című lapnak adott interjújában. A sziget egy egyedülálló új bevándorlási mozgalom kereszteződése.
A Tagesschau idézi Nikos Trimiklinotis professzort is a Nicosiai Egyetemtől, ami már nagyon régóta figyeli ezt a fejlődést. Ő és csapata rendszeresen publikál tanulmányokat a sziget menekültproblémájáról, és Trimiklinotis szerint a sziget északi részéről érkező menekültek száma nagyon magas, ahogyan az embercsempészek által belőlük szerzett haszon is. Azt mondja,
ez egy piszkos üzlet a legszegényebbek hátán, és most, hogy sok más menekülési útvonal el van zárva, az ár egyre magasabb és magasabb.
Közvetve a sziget törökországi részének közigazgatását is felelőssé teszi ezért, hiszen a szakértő szerint túl keveset tesz azért, hogy megakadályozza az embercsempészek üzletelését, és túlságosan megkönnyíti számukra, hogy átjussanak a határon a vevőikkel. Körülbelül ötszáz euróért komplett csomagot kínálnak: tervezés, átkelés, menedékkérelem. Az ország török részéből érkező menekültek 75 százaléka szárazföldön érkezik. Csak néhányan választják a nagyon veszélyes tengeri útvonalat.
A problémát az okozza, hogy mivel Törökország nem ismeri el a Ciprusi Köztársaságot államként, közvetlen tárgyalások nem lehetségesek a menekültproblémáról. Amíg Ciprus megosztottsága fennáll, addig az EU ajtaja szélesre tárva marad – írja a Tagesschau.
Borítókép: Európába igyekvő afrikai illegális bevándorlók a kanári-szigeteki El Hierro szigetén (Fotó: MTI/EPA/EFE/Gelmert Finol)