Teljes a zavar a nemzetközi baloldalon a háború kirobbanása óta

Súlyos árat fizethetnek a baloldali politikusok a megosztottságuk miatt.

2023. 11. 05. 8:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hamász október 7-i, Izrael elleni támadását követően a nyugati politikusok azonnal megdöbbenésüknek adtak hangot, és támogatásukat ígérték Izraelnek, de ahogy a gázai konfliktus egyre inkább kiszélesedett, ez a politikai konszenzus megtört. Nyugaton a baloldali politikusok küzdenek ezzel a leginkább – írja a Politico brüsszeli hírportál. 

Az Egyesült Államokban a muszlim szavazók részéről Joe Bidenre nehezedik nyomás, akik az Izrael iránti elkötelezett támogatást árulásnak tartják. A közvélemény-kutatások szerint a 2020-ban Biden felé hajló muszlim származású amerikaiak most azzal fenyegetőznek, hogy 2024-ben otthon maradnak.

Az Egyesült Királyságban Keir Starmer – aki hamarosan a következő munkáspárti miniszterelnök lehet – eddigi legsúlyosabb próbája előtt áll, ugyanis pártja megosztott abban a kérdésben, hogy tűzszünetet kérjen-e Gázában. 

A munkáspárti képviselők harmada és a párt néhány vezető politikusa most nyilvánosan szorgalmazza ezt.

Spanyolországban Pedro Sánchez baloldali koalíció létrehozásával próbál megkapaszkodni a hatalomban, melynek tagja a szélsőbaloldali Sumar. 

Míg Sánchez elítélte a Hamász Izrael elleni támadását és kiállt a zsidó állam önvédelmének joga mellett, addig a szélsőbaloldali koalíció szóvivője az izraeli elnyomást tette felelőssé a történtekért. 

A Sumar a kolalíciós tárgyalásokig vitte a palesztin kérdést, a Politico szerint azt szerették volna, hogy a Palesztina egyoldaló és feltétel nélküli elismerése szerepeljen a megállapodásban. 

Hollandiában a háború zűrzavart okozott a baloldali szövetség kampányában a választások előtt. A korábbi uniós biztos, Frans Timmermans – a választási koalíció listavezetője – ugyanis elítélte a Hamász támadását X-bejegyzésében, ugyanakkor nem tett utalást az ártatlan civilekre, ez pedig kiverte a biztosítékot a Zöldeknél. Ez odáig fajult, hogy az egyik zöldpárti jelölt visszavonta indulási szándékát. 

A Politico szerint eddig két döntő feszültségpont volt, amely megosztja a baloldalt. Ezek egyike a tűzszünet ügye, amely lehetővé tenné a segélyek bejutását Gázába és a civilek kimenekítését, a másik pedig az, hogy a vezetőknek meddig kell elmenniük Izrael bírálatában. 

Németország számára jelenleg Izrael oldalán van az egyetlen hely

 – mondta Olaf Scholz német kancellár a képviselőknek a brutális támadások után.

A Politico szerint ez a szolidaritás abban a mély felelősségérzetben gyökerezik, amelyet a legtöbb német érez Izrael iránt a holokauszt nyomán. Ennek ellenére a német támogatás nem abszolút, amit Berlin múlt heti döntése is bizonyít. 

Németország tartózkodott az ENSZ azon határozatától, amely a gázai tűzszünetre szólít fel, ahelyett, hogy azt elutasítaná, ahogy azt Izrael kérte.

A Németországban október 7-e óta tapasztalható Izrael-ellenes érzelmek nagyrészt a muszlim bevándorlók köreiből nőnek ki, akik az ország nagyvárosaiban tömegével tüntettek Izrael ellen. Bár a hatóságok betiltották a legtöbb palesztinbarát tüntetést, néhányan mégis elindultak, és néhány esetben a résztvevők olyan radikális szimbólumokat lobogtattak, mint az ISIS és az al-Kaida zászlóit.

Franciaországban él a legnagyobb muszlim és a legnagyobb zsidó közösség Európában. Emmanuel Macron elnök pedig attól tart, hogy a közel-keleti konfliktus erőszakot válthat ki Franciaországban – és erre jó oka is van. A Hamász támadásai óta ügyelt arra, hogy fenntartsa a kiegyensúlyozott álláspontot Izrael önvédelemhez való jogának támogatása és a „polgári lakosság tiszteletben tartásának” kötelezettsége között.

Ezt az álláspontot meglehetősen jól fogadták az emberek a közvélemény-kutatások szerint, de Macron csapatában nem nyert egyhangú támogatást.

Míg a baloldali pártvezetők igyekeznek finoman fogalmazni, soraikban sokan sokkal keményebben bírálják Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök gázai hadműveleteit, és sokkal élesebben követelik a tűzszünetet.

A baloldal globálisan továbbra is határozottan háborúellenes

 – mondta Elham Fakhro, a londoni Chatham House, vagy más néven a Királyi Nemzetközi Ügyek Intézete munkatársa. Hozzátette:

Amit ma látunk, az a 2003-as iraki háború elleni mozgósításra, valamint a populista érzelmek és a baloldali döntéshozók politikája közötti megosztottságra emlékeztet, ami végül évekig több választásba került.

A kép ugyan országonként változik. Az Izrael–Hamász háború azonban a Közel-Keleten túl is felforgatta a politikát – írja a Politico. Mivel azonban számos nyugati országban is kulcsfontosságú választások várhatók, a baloldali pártok megosztottságának súlyos ára lehet.

Borítókép: Palesztinokat támogató tüntetők a londoni Trafalgar téren 2023. november 4-én (Fotó: MTI/EPA/Andy Rain)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.