1936. december 11-én döbbenetes hírre ébredtek a britek: az azév januárjában trónra került királyuk, VIII. Eduárd bejelentette lemondását. A közvéleményt váratlanul érte a fejlemény, a brit média ugyanis szemérmesen hallgatott arról, amit addigra a fél világ tudott: a király viszonyt folytat az amerikai Wallis Simpsonnal.
VIII. Eduárd annyira belehabarodott a kétszeresen elvált nőbe, hogy amikor választania kellett a trón és Wallis Simpson között, egyértelműen az utóbbi mellett tette le a voksát.
Pedig Eduárd (vagy ahogy a családban becézték, David) rövidke uralkodása jól indult. A sármos férfi már trónörökösként is rendkívül népszerű volt, azonban apja nagy bánatára nem házasodott meg és alapított családot, ahogy elvárták volna tőle.
Ehelyett falta a nőket, különösen a férjes asszonyokat, Simpsonnal például egy másik szeretője hozta össze. A viszony nem csupán a palotában váltott ki heves rosszallást, de még a titkosrendőrség is nyomozott utánuk.
1936 januárjában elhunyt V. György király, és legidősebb fia VIII. Eduárd néven trónra lépett. Azonban hiába volt uralkodó, a válás utáni újraházasodást tiltó anglikán egyház fejeként nem vehette el Wallis Simpsont.
Ezek után nem maradt más lehetősége, mint 1936. december 10-én este öccsei, Albert yorki herceg (a későbbi VI. György király, II. Erzsébet királynő édesapja), Henrik gloustere-i herceg és György kenti herceg jelenlétében aláírta a lemondását, másnap pedig rádióbeszédben tudatta döntését döbbent alattvalóival.
Az új király, VI. György a Windsor hercege címet adományozta neki, de Wallis Simpsonnal együtt el kellett hagynia Nagy-Britanniát. 1937 nyarán Franciaországban végre feleségül vehette imádottját, de óriási csalódásként érte, hogy családjából – a király és a királyné tilalma miatt – senki sem volt jelen, ráadásul öccse az ő királyi fensége címet is megtagadta Wallistól.
Az év októberében újabb botrányt kavart az exuralkodó, amikor ellátogatott a náci Németországba, ahol magával Hitlerrel is találkozott.
A második világháború kitörésével Windsor hercegének náci kapcsolatai végképp vállalhatatlanná váltak, így a Bahamák kormányzójává nevezték ki. A háború után feleségével visszatért Európába, és Franciaországban telepedett le, ahol partikat adtak, élték a hírességek életét, és néha átruccantak Amerikába.
Unokahúga, a néhai II. Erzsébet királynő 1953-as koronázását azonban csak a televízióban nézhette a korábbi uralkodó: meghívást nem kapott.
1965-ben a hercegi pár Londonba látogatott, ahol Eduárd még utoljára találkozhatott húgával, Mária királyi hercegnővel, aki egy héttel később elhunyt. Az 1960-as években már Eduárd is komoly egészségügyi problémákkal küzdött, többek között a sok évtizedes dohányzás miatt kialakuló torokrákkal.
II. Erzsébet királynő 1972. május 18-án meglátogatta beteg nagybátyját annak párizsi villájában, tíz nappal később, május 28-án pedig a hajdani uralkodó örökre lehunyta szemét. Windsorban, a Szent György-kápolnában ravatalozták fel, és Windsorban is nyugszik. Felesége, Wallis Simpson 1986-ban halt meg, őt is a férje mellé temették.
Hogy milyen irányba fordult volna a brit történelem, ha VIII. Eduárd inkábba koronát választja, nehéz megmondani. Az viszont bizonyos, hogy öccse, VI. György felnőtt a feladathoz, amitől rettegett, és feleségével együtt támaszt nyújtott alattvalóinak a II. világháború sötét évei alatt.
Mára pedig nagyot fordult a világ: az Egyesült Királyság trónján egy elvált király ül, amikor pedig egy újabb elvált amerikai nő tűnt fel a királyi ház köreiben, Meghan Markle-t már nem megütközés, hanem üdvrivalgás fogadta.
Borítókép: Eduárd, Windsor hercege (j) feleségével (Fotó: AFP)