Mi lenne, ha a Nyugat engedne Putyinnak? – eljátszott a gondolattal a Financial TImes

A brit lap öt pontba szedte, milyen következményei lennének, ha Oroszország megnyeri az ukrajnai háborút.

Forrás: Mandiner2023. 12. 23. 15:50
RUSSIA-POLITICS-PUTIN-PRESSER This pool photograph distributed by Russia's state agency Sputnik shows Russian President Vladimir Putin holding his year-end press conference at Gostiny Dvor exhibition hall in central Moscow on December 14, 2023. (Photo by Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP) Fotó: Europress/AFP/Gavriil Grigorov
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a közel két éve tartó ukrajnai háborúnak koránt sem látni még a végét, a Financial Times brit gazdasági lap eljátszott azzal a gondolattal, hogy mi lenne, ha a Nyugat átengedné Vlagyimir Putyin orosz elnöknek Ukrajnát – szúrta ki a Mandiner. A brit lap öt pontban sorolta fel a lehetséges következményeket:

  1. Oroszország szörnyű „győzelmi igazságszolgáltatással” (megtorlással – a szerk.) sújtaná az ukránokat.
  2. Egy brit diplomata szerint egy kisebb, szabad állam megmaradna Ukrajna nyugati részén.
  3. Putyin irányítása alá vonná a világ búzaexportjának közel egynegyedét.
  4. Az orosz elnök sikere támadásra bátorítana több, a szomszédja megszállásban érdekelt országot is a világban.
  5. A „hiteltelenné” vált NATO az eddigi legnagyobb kihívásával szembesülne.

A „győzelmi igazságszolgáltatással” kapcsolatban a brit lap kiemelte, felérne egy megtorlással, ami nem spekuláció.

A Financial Times szerint már eddig is számos, oroszok által elkövetett tömeges kivégzésről, kínzásról adott hírt a sajtó – így számolni kell azzal az eshetőséggel, hogy az orosz megtorlások hatására több millió ukrán menekülne Nyugatra, ezúttal  végleg.

Az orosz győzelem a lap által felvillantott második következményként ténylegesen fennmaradhatna egy kis, „Putyint nem zavaró” állam Ukrajna nyugati részén, amely akár az EU-hoz is csatlakozhatna, noha további támadásokra számíthatna. Az említett forgatókönyv harmadik elemeként Vlagyimir Putyin irányítása alá vonna a világ búzaexportjának közel egynegyedét, a brit lap szerint az orosz elnök ráadásul már tett is ehhez kapcsolódó lépéseket.

A Financial Times munkatársa úgy látja, nemcsak Kínát, Venezuelát vagy Azerbajdzsánt, de magát Oroszországot is további támadásokra sarkallhatná szomszédai ellen.

Amennyiben Moszkva újabb országok ellen indulna meg, könnyen életre kelhetne a NATO-probléma, például a balti országok esetében, ahova a védelmi szervezet vélhetően már csapatokat is küldene. Ám a brit lap szerint kérdés, hogy meddig menne el a NATO: néhány száz nyugati katona halála után a szélsőjobbos pártok békét, vagyis betarthatatlan békeszerződést követelnének Putyinnal, vagy akár vissza is vonulhatnának, mondván, eleget tettek a NATO-szerződés 5. cikkelyének, miszerint harcoltak szövetségesükért. Hiszen senki sem szeretné, hogy egy konfliktus atomháborúig fajuljon.

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP/Gavriil Grigorov)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.