Főként a migrációról tárgyaltak Brüsszelben az informális belügyi tanács keretei között.
Bár változott a soros elnökországnak a mibenléte, de ettől függetlenül az európai politikában semmi sem változott. (...) Továbbra is erőltetik, ami eddig sem működött
– számolt be tapasztalatairól Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az ülés után tartott sajtótájékoztatóján. Kiemelték, hogy a migrációs paktummal kapcsolatban kívánnak előrelépéseket tenni, amely értelmében többek között szétosztanák az illegális migránsokat a tagállamok között, és a migránsokat be nem fogadó országokat migránsonként nyolcmillió forintnak megfelelő összegben bírságolnák meg.
Rétvári Bence szimbolikus értékűnek nevezte azt, hogy éppen aznap hozták nyilvánosságra a nemzeti konzultáció eredményeit, miközben Brüsszelben megerősítették, hogy azt a migrációs politikát szeretnék követni, amitől a magyar emberek leginkább kérik a kormányt, hogy védje meg őket.
Az államtitkár kiemelte, hogy a jelenlegi terv az, hogy az utolsó előtti féléves elnökségi időszakban elfogadott politikai megállapodást a migrációs paktum kapcsán a jelenlegi (belga) elnökség alatt kilenc jogszabály elfogadásával bebetonozzák.
Jól láthatóan továbbra is félelem uralkodik, hogy az európai parlamenti választások után nem lesz ilyen egyértelmű fölénye a migrációpárti erőknek az európai politikában, ezért akarják ezt a kilenc jogszabályt még most ugyanabban a rohamtempóban elfogadni, ahogy a migrációs paktumnak a politikai megállapodását elfogadták. Ezzel a kilenc jogszabállyal próbálják rögzíteni minden téren és bebetonozni, hosszú távon elfogadottá tenni a migrációs paktum rendelkezéseit. Ezért is fontos mindig elmondanunk, hogy mi ezt ellenezzük és szerintünk ez egyértelműen tévút
– szögezte le. A migráció megállítása mint cél vagy mint kifejezés elmondása szerint el sem hangzik az egyeztetések során, csak annak szervezése a téma Brüsszelben.
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a magyar rendvédelmi szervek sikereként emelte ki, hogy a határozott fellépés következtében a migránsok egy része már nem a magyar–szerb határ, hanem a magyar–bosnyák határ, Horvátország felé vette az irányt. Ez véleményében bizonyítékul is szolgálhatna arra, hogy erőteljes rendőri fellépés van a határvédelemben, az az embercsempészeket és az illegális migránsokat is arra késztetheti, hogy kevésbé próbálkozzanak.
Borítókép: Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Brüsszelben, az Informális Belügyi Tanács ülésén 2024. január 25-én (Forrás: Rétvári Bence/Facebook)