– Milyen a hangulat Libanonban a gázai háború árnyékában?
– Nem csak az árnyékában: október nyolcadika óta, ha csak közepes intenzitással is, de Libanon részese a háborúnak. Az ország déli részén, különösen a határ mentén konkrétan háborús a helyzet. Ez pedig a hangulaton is érezhető.
Eleinte félelem uralkodott, felekezettől függetlenül mindenki attól tartott, hogy ide is átterjedhet a háború.
Az első hét után szinte minden itt élő külföldi hazatért. Aztán – ahogyan azt az ukrajnai esemény esetén is láttuk – az emberek lassan ehhez is hozzászoktak. Az év végén mindig több millió kivándorolt libanoni tér haza – nem volt ez másképpen idén sem. Talán nem volt olyan ünnepélyes a hangulat, mint szokott, és a félelem ott bujkált a szívekben, de mégiscsak hazalátogattak.
– Ha lehet általánosítani, egy átlagos libanoni hogyan vélekedik a palesztinkérdésről?
– Nehéz erre választ adni, hiszen a társadalom nagyon sokszínű, tizennyolc felekezetből áll. A palesztinkérdésben sincs teljes egység. Annyit azért el lehet mondani, hogy a többség a palesztinok mögött áll. Ennek nyilván történelmi, kulturális, gazdasági okai vannak. De saját érdekük is a konfliktus megoldása, hiszen az országban még mindig háromszáz-négyszázezer palesztin menekült él. Ha ők soha nem térhetnek vissza hazájukba, és „honosítanák” őket, az felboríthatná a fennálló kényes egyensúlyt.
Ugyanakkor a közvélemény-kutatások szerint a többség ellene van, hogy Libanon beavatkozzon a gázai háborúba.
Még a Hezbollahot támogató síitáknál is kevesebb mint fele alatti az arány. Valószínűleg az emberek úgy érzik, hogy előbb a saját gondjainkat kellene megoldani, hiszen az országban 2019 óta válság dúl – melyet a Világbank az elmúlt 150 év legsúlyosabb gazdasági krízisének nevezett –, és nem látszik a vége. Sokak szerint inkább a többi, jelentősebb arab államnak kellene komolyabb szerepet vállalnia.