A februárban napvilágot látott jelentés szerint a német gazdasági termelés 2023 utolsó negyedévében csökkent. A szövetségi statisztikai hivatal gyorsbecslése alapján 2023-ban a reál bruttó hazai termék, a GDP stagnált, míg az utolsó negyedévben megindult a lejtőn, és 0,3 százalékkal csökkent. A megrendelések száma jelenleg is alacsony, ami az ipari termelésre is hatással lesz. A megrendelések hiányával szembenéző vállalatok száma folyamatosan emelkedik, a vizsgált periódus végére pedig arányuk elérte a 37 százalékot.
A beruházásokat visszafogja a magasabb beruházási költség és a környezetvédelmi bónusz, vagyis az elektromos járművekre vonatkozó támogatások megszüntetése. Az építőipari termelést és a beruházásokat pedig a magasabb kamatlábak és a sok csapadékkal járó, kedvezőtlen időjárási viszonyok állították negatív pályára.
Annak ellenére, hogy az infláció alacsonyabb volt, mint korábban, a robusztus munkaerőpiac és a bérnövekedés jó hatással volt a lakossági fogyasztásra, ám a német családok továbbra is óvatosan költötték a pénzüket.
A munkaerőpiac még nem érzékelte ezt a visszaesést a tanulmány szerint, a negyedik negyedévben 28 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma. A munkaerő-kölcsönzésben és a kereskedelemben tapasztalható csökkenés ellenére az egészségügyben és szociális szférában, a közintézményekben és az oktatásban nőtt a foglalkoztatottak száma. Decemberben és januárban nem javult a munkanélküliségi ráta.
A szolgáltatások árai érezhetően megugrottak. Ez elsősorban a bérleti és biztosítási díjak, továbbá a vendéglátóhelyek árainak jelentős növekedését eredményezte.
A bank közgazdászai a következő hónapokban az infláció ingadozások melletti további csökkenését várják, akárcsak az élelmiszerek és egyéb áruk inflációjának esetében. Figyelmeztető jel, hogy a szolgáltatószektorban viszont maradnak a magas árak a prognosztizáció szerint.
Borítókép: Illusztráció (Fotó:Golubovy)