idezojelek

Hanyatlóban a német gazdaság

Az EU legnépesebb társadalma óhatatlanul egyre inkább multikulturálissá válik.

Kiss Károly avatarja
Kiss Károly
Cikk kép: undefined
Fotó: : Stefan Sauer/dpa/AFP

Németország mindeddig a siker megtestesítője volt a szemünkben. Nehéz elfogadni, hogy mára Európa beteg embere lett. A fejlett ipari országok közül az idén Németországnak a legrosszabb a növekedési perspektívája. A legnagyobb gondot a magas energiaigényű német ipar okozza (a vegyipar, az acélgyártás és az autóipar nagy részaránya miatt).

Az orosz–ukrán háborúra a németek az orosz gázimportról való leszakadással válaszoltak, és ez súlyos csapást jelent nekik – a földgáz ára a háború előttinek a duplája. Rá­adásul értelmetlenül lemondtak az atomenergiáról, egymás után leállították atomerőműveiket. Ennek nemhogy nincs klímahozadéka, ellenkezőleg, az atomenergiára való masszív globális átállás lenne a klímavédelem fő eszköze. 

A szakemberhiány, a magas energiaárak és a leromló infrastruktúra miatt Németország nem kedvelt beruházási hely: tavaly a német vállalkozók 125 milliárd euróval többet fektettek be külföldön, mint amennyi tőke Németországba érkezett. Kedvelt beruházási helyeik Amerika, Ázsia és Kelet-Európa. A BASF például 2,7 milliárd eurós kutatási központot létesített Mumbaiban (korábbi nevén Bombay).

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német ipar sikerágazata máig is az autógyártás. A 2021-ben kormányra kerülő Zöldek azt tervezték, hogy Németország az elektromobilitás vezető hatalma lesz, és 2030-ban már 15 millió elektromos autó jár majd az utakon. Ez a terv a felére csökkent – jelenleg pedig csak 1,2 millió elektromos autó van forgalomban, az állomány két százaléka. A BMW, a Mercedes, a Porsche és a Volkswagen együttes piaci értéke sem éri el a Tesla értékének felét. 

A német autógyártók termelésük jelentős hányadát kihelyezték Kínába. Eleinte ők uralták a kínai piacot, azonban a kínai elektromos autók kiszorítják őket, mivel ott jóval olcsóbb az áram. E téren már most Kína a piacvezető a világexportban.

A fejlett gazdaságok közül – az intenzív együttműködés miatt – a német függ a legnagyobb mértékben Kínától. A tavalyi külkereskedelmi forgalom 314 milliárd dollárt tett ki. Ez azzal is jár, hogy Kína igen lassú kikecmergése a Covid miatti gazdasági visszaesésből Németországra is negatívan hat. A fejlett ipari országok a kockázat csökkentése céljából újabban korlátozzák kínai gazdasági kapcsolataikat. Németország nem ezt teszi – de ebben valószínűleg igaza van.

A vegyipar és az autóipar mellett az acélgyártás is Németország hagyományos erőssége. A Zöldek azt tervezik, hogy az ágazatot – a hidrogén energiaforrásként való felhasználásával – klímasemlegessé teszik. Ehhez azonban jelentős támogatásra lenne szükség, amit a szabad demokrata pénzügyminiszter ellenez. Végül is a zöldátmenethez szükséges energiát megújulóenergia-termeléssel kellene előállítani, ami egyelőre még nem elegendő.

Németország egyre súlyosabb szakemberhiánnyal küzd. A háború után született népes generáció tagjai most mennek nyugdíjba – ez nettó kétmillió fő munkaerőpiaci veszteséget jelent az elkövetkező öt évben, 2035-ig pedig hétmilliót (!). Beengedtek ugyan 1,1 millió ukrán menekültet és ázsiai, afrikai migránsok százezreit, de ez a kieső szakemberveszteséget nem pótolja. 

A The Economist értékelése szerint a német rendszer akadály nélkül beengedi a migránsokat, de a képzett külföldi szakemberek betelepülését súlyos bürokratikus nehézségek akadályozzák. Ugyanakkor a szakemberhiánnyal párhuzamosan háromszázalékos a munkanélküliség.

A német infrastruktúra állapota romlik; ide vezetett a dogmatikus ragaszkodás a költségvetési deficit elkerüléséhez. Németország a hasonló fejlettségű országokhoz képest lényegesen elmaradott a digitalizációban. Információtechnológiai beruházásainak aránya a GDP-ben kevesebb mint fele az amerikainak vagy a franciának. Emiatt a bürokratikus ügyintézés a gazdaságot is hátráltatja. Egy vállalkozás indításának engedélyezéséhez például 120 napra van szükség – ez kétszer olyan hosszú, mint az OECD-átlag. Az adórendszer is reformra szorul. A jelenlegi a nyereség igen magas arányát, harminc százalékát elvonja – ez a legmagasabb a fejlett ipari országok köré­ben. Ezt mindenképpen csökkenteni kellene.

A kormánykoalíció részét képező Zöldeknek igen ambiciózus terveik vannak a német gazdaság zöldítésére. Ez természetesen indokolt. Bár Németország úgy él a szemünkben, mint a környezetvédelem mintaképe, a valóság mást mutat. A németek karbonlábnyoma (azaz szén-dioxid-kibocsátásra átszámított környezetterhelése) duplája a franciákénak, az olaszokénak vagy a spanyolokénak. Ez a német gazdaság már említett magas energiaigényessége miatt van így. A Zöldek egyik fontos célja, hogy a német háztartásokban az újonnan telepített fűtési rendszerek legalább 65 százalékban megújuló energiákat használjanak fel. Ezt nagy vita övezi, a köznyelv találóan „a pincékben dúló kultúrharcnak” nevezi. A hosszú távú klímasemlegességi célok le vannak osztva ágazatokra, a teljesítésben a közlekedés a legelmaradottabb. Éles vita folyik a Zöldek és a szabad demokraták között (akik a pénzügyi tárca birtokosai), mivel a célok eléréséhez jelentős állami támogatásokra lenne szükség.

A helyzetet úgy összegezhetjük, hogy az elmúlt csaknem két évtizedben (Gerhard ­Schröder kancellársága óta) a német gazdaságpolitika súlyos hibákat követett el. A legnagyobb horderejű ezek közül az atomenergiáról való önkéntes lemondás volt. Az orosz energiafüggőség pedig – az orosz–ukrán háború miatt – és az arra adott válasz kritikussá tette az energiaellátást. 

A német ipar struktúrája elavult, igen energiaintenzív. Két évvel ezelőtt, az új koalíció kormányra kerülésekor Olaf Scholz kancellár még abban bízott, hogy a klímavédelmi beruházások lendületet adnak majd a német gazdaságnak. Ez nem vált be. Az export is gyengélkedik, és nő a munkanélküliség. A kormányra kerülő Zöldek (ők adják a kancellárhelyettes gazdasági minisztert) pedig a helyzetre való tekintet nélkül dogmatikusan erőltetik a zöld energiapolitikai elvek megvalósítását. 

Az augusztus 19-i The Economistnak ez a címlapsztorija: Németország újból Európa beteg embere? Így lett a második világháború utáni gazdasági csodát megvalósító Németországból Európa beteg embere.

A gazdaság torzulásai, a gazdaságpolitika tévedései kijavíthatók. De sokkal súlyosabb ennél, hogy a német társadalom óhatatlanul egyre inkább multikulturálissá válik. Ha a társadalmi folyamatokat nézzük, a bevándorlók nagy arányát és integrálásuk nehéz feladatát, a nem német anyanyelvű és iszlám vallású fia­talok egyre nagyobb súlyát, Németország jövője nem irigylésre méltó.

Országosan harmincszázalékos, Berlinben ötvenszázalékos az alapfokú oktatásban a tanárhiány. Ennek fő oka az, hogy a migrációs hátterű gyerekek nagy aránya miatt a tanári pálya nem vonzó. 

A tanulók egyre nagyobb arányban bevándorló-hátterű gyerekekből állnak, nem a német az anyanyelvük. Kormányzati kutatások szerint a muzulmán családból származó gyerekek még harmadik generációjának is rosszabbak a tanulmányi eredményei, mint az átlagé. Ez olyan terhet jelent a pedagógusoknak, amit a fiatalabbak nem vállalnak.

És amint felnőnek e fiatal korosztályok, úgy lesz a bevándorlók aránya is egyre nagyobb a német társadalomban. A muzulmán származású népesség stabil kulturális és vallási hátterű és értékrendű, míg az „őslakosok” egy elbizonytalanodott, határozatlan identitású és csökkenő részét képezik majd a társadalomnak.

Lányom Kölnben él, német férfihoz ment feleségül. Biztatom őket, hogy a megtakarításaikat magyarországi ingatlanokba fektessék. Mert gyermekeikre biztosabb jövő vár idehaza, mint Németországban.

A szerző közgazdász, társadalomkutató

Borítókép: Németországban sorra bezárták az atomerőműveket. Illusztráció (Fotó: DPA/AFP/Stefan Sauer) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.