A homoszexuális férfiak körében terjed leginkább
A Boszniára vonatkozó adatok szerint 1994 és 2023 között 522 HIV-fertőzött személyt regisztráltak, ebből azonban 98 esetre az elmúlt két évben derült fény. A fertőzöttek négyötöde férfi, akiknek több mint fele (55 százaléka) homoszexuális viszony folytatása során kapta el a vírust. Heteroszexuális kapcsolatban 12 százalék fertőződött meg, míg a többi esetben egyéb vagy nem azonosítható módon történt a vírus átvitele – írja a Szabad Európa Rádió.
Az országban jelenleg 260 személy kap terápiát HIV-fertőzés, illetve AIDS kezelésére. Az orvosi ellátás terén azonban sok a hiányosság
– nyilatkozta Damir Lalicsics, a Partnerség az Egészségért Egyesület vezetője. Rámutatott: az entitásokra szabdalt országban a betegeknek gyakran hat-nyolc órát kell utazniuk, hogy eljussanak az adminisztratív szempontból illetékes egészségügyi intézménybe. Lalicsics hozzátette: egész Bosznia-Hercegovinában nincs kimondottan a HIV-betegek kezelésére kialakított egészségügyi központ.
A riasztónak tűnő esetszám-emelkedés hátterében a szakemberek szerint a tesztelés elterjedése áll. Egyre több egészségügyi kampány jelenik meg, melyek során egyebek mellett az AIDS-et okozó HIV-vírust is szűrik.
Emellett megnőttek a korai felismerésre irányuló források is, ami nagyon fontos, mondta Antonija Verhaz, a Banja Luka-i egyetemi klinikai központ járványügyi szakértője:
Amikor az 1980-as években felfedezték a HIV-fertőzést, a modern kor pestisének tartották. Ma krónikus fertőző betegségnek számít, és vannak olyanok, akik rendszeres terápia mellett negyven éve együtt élnek vele.
A bosznia-hercegovinai egészségbiztosító adatai szerint a 260 HIV-vel fertőzött beteg kezelésére tavaly összesen mintegy 2,8 millió márkát (mintegy 1,4 millió eurót) különítettek el. Egy személy éves terápiája a betegség súlyosságától függően öt-tízezer márkába (2500-5000 euró) kerül.
Samir Hrvo, a szarajevói egyetemi klinikai központ fertőző betegségekre specializálódott szakorvosa, aki HIV-pozitív embereket kezel, azt mondja, hogy szinte minden olyan gyógyszer elérhető Bosznia-Hercegovinában, amit Európában vagy Amerikában is használnak. A rendszeres, időben elkezdett terápia – mondja – olyan szintre csökkenti a vírus mennyiségét, amelyet nehéz kimutatni.
A kezelés teljesen fájdalommentes, napi egy-két tabletta. Fontos azonban, hogy a fertőzést időben, korai stádiumban észrevegyék, és ez csak akkor lehetséges, ha a szexuálisan aktív embereket rendszeresen, legalább évente egyszer megvizsgálják. Ha a páciens a betegség késői szakaszában érkezik, akkor problémás a kezelés, és szövődmények is lehetnek
– tette hozzá Hrvo.