– Semmiképp nem fogjuk veszélybe sodorni az országunk ellátásbiztonságát politikai és ideológiai kívánságoknak megfelelően, legyen az bárkié is – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Budapest Balkans Forum keretein belül megrendezett panelbeszélgetésen.
A miniszter kifejtette, hogy a diverzifikáció nem az eddigi beszállítók cseréjét jelenti, hanem új források bevonását, és azt, hogy a választás lehetősége adott a beszállítók kiválasztásakor. Viszont mindez addig álom marad, amíg a szavakat nem követik tettek. Az energiapolitika pedig nem lehet ideológiai kérdés. Az Európai Bizottság nem szándékozik anyagi támogatást nyújtani a délkelet-európai infrastruktúra bővítésére, mert arra hivatkozik, hogy a földgáz tizenöt év múlva már nem szerepel az energiamixben.
Amíg nem találják fel azt, hogy hogyan lehet a földgázt vagy a kőolajat hátizsákban vagy sporttáskában elszállítani, addig csővezetékekre lesz szükség, és ezek határozzák meg, hogy honnan tudunk vásárolni
– jelentette ki Szijjártó Péter, majd kiemelte, hogy hazánk elégedett a jelenlegi földgázbeszállítókkal, legyen szó akár a kiszámíthatóság, akár az ár szempontjáról.
Az LNG, vagyis a cseppfolyósított földgáz behozatala kapcsán elmondta, hogy az infrastruktúrától és az ártól függ a behozatal.
A nukleáris energia tekintetében Magyarország mintegy 50 éves tapasztalattal rendelkezik az olcsó, biztonságos, stabil és környezetkímélő energiaforrással kapcsolatban. Emellett pedig a napenergia kapacitásának bővítése zajlik a legnagyobb erővel.
A miniszter kifejtette, hogy a környezet védelmének kéz a kézben kell járnia a versenyképesség növekedésével.
A pódiumbeszélgetésen Igli Hasani, az Albán Köztársaság kül- és Európa-ügyi minisztere kifejtette, hogy Albánia exportországgá szeretne válni és a stratégiai térképen jelen lenni az energiapolitika szempontjából. Albánia törekszik a megújuló energiaforrások szerepének növelésére.
Dubravka Dedovics Handanovics, a Szerb Köztársaság bányászati és energiaügyi minisztere kifejtette, hogy az energiaválság felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire fontos az ellátás biztonsága, a függetlenség és a diverzibilitás. Továbbá kiemelte Szerbia szerepét a Balkáni Áramlat vezeték kapcsán.
Ahmet Berat Conkar, a Török Köztársaság energetikai és természeti erőforrásokért felelős miniszterhelyettese szerint a megújuló energia kihívást jelent, Törökország terveiben az atomenergia-források bővítése is szerepel.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Budapest Balkans Forum részeként megtartott panelbeszélgetésen a Corinthia Hotelben 2024. március 12-én (Fotó: MTI/Lakatos Péter)