A volt ecuadori alelnök szerint politikai üldöztetés áldozata

Hatalmas diplomáciai csörte alakult ki az amerikai kontinensen, miután az ecuadori hatóságok törvénytelenül, kirívó módon behatoltak Mexikó ecuadori nagykövetségére, ahol letartóztatták a politikai menedékjogot élvező Jorge Glast, Ecuador korábbi alelnökét.

2024. 04. 07. 14:01
Jorge Glas
Jorge Glas beszél az AFP-nek adott exkluzív interjúban a börtönből Quitóban 2017. október 13-án Fotó: Rodrigo BUENDIA / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas diplomáciai feszültség alakult ki az amerikai kontinensen, miután az ecuadori rendőrök erőszakkal behatoltak Mexikó quitói nagykövetségére, és letartóztatták Jorge Glas volt ecuadori alelnököt. Glas 2023 decembere óta politikai menedékjogot élvezett a mexikói diplomáciai képviseleten. A rajtaütést követően Andrés Manuel López Obrador mexikói államfő utasította a külügyminiszterét, hogy szakítsa meg a diplomáciai kapcsolatokat Ecuadorral.

Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök Fotó: AFP
Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök. Fotó: AFP

A mexikói államfő közleményében elmondta, hogy tekintettel a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény kirívó megsértésére és a mexikói diplomáciai személyzet Ecuadorban elszenvedett sérüléseire, Mexikó bejelenti a diplomáciai kapcsolatok azonnali megszakítását Ecuadorral. Alicia Bárcena mexikói külügyminiszter a botrányos eset után közölte, hogy mexikói nagykövetség több diplomatája megsérült a diplomáciai képviseletet ért támadásban. Helyi beszámolók szerint az ecuadori rendőrök páncélozott járművekkel hatoltak be a nagykövetség területére, több rendőr pedig átmászott a kerítésen.

A korrupcióval vádolt Jorge Glas 2017 és 2022 között már letöltötte a börtönbüntetését, mert másokkal együtt kenőpénzt fogadott el különböző vállalkozásoktól állami megbízásokért cserébe.

 

Sorra állnak ki az országok Mexikó mellett

A Reuters hírügynökség tájékoztatása szerint a latin-amerikai országok és kormányok sorra állnak ki Mexikó mellett a kirívó eset után. Daniel Noboa ecuadori elnök kormánya azzal érvelt, hogy a menedékjogi védelem jogellenes a Glas ellen felhozott korrupciós vádak miatt. A nemzetközi jog alapján azonban elmondható, hogy a nagykövetségek az általuk képviselt ország szuverén területének minősülnek. Szombaton a baloldali Brazília és Kolumbia, valamint a jobboldali Argentína és Uruguay élesen bírálták a törvénytelen letartóztatást.

Brazília kormánya elítélte Ecuador lépését, mivel az „egyértelműen megsértette” a nemzetközi normákat, amelyek tiltják az ilyen jellegű razziákat egy külföldi nagykövetségen. A brazil külügyminisztérium közleménye szerint Ecuadornak a nagykövetség elleni lépését „határozottan el kell utasítani, bármi is indokolja annak végrehajtását”, és hangsúlyozta Brazília szolidaritását Mexikóval. Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője közleményében azt mondta, hogy az Egyesült Államok elítéli a diplomáciai képviseleteket védő egyezmény bármilyen megsértését. A nyilatkozat hozzátette, hogy az Egyesült Államok arra ösztönzi a két országot, hogy a nemzetközi normáknak megfelelően oldják meg nézeteltéréseiket.

 

Példátlan esetnek minősül Quito lépése

Mexikó külügyminisztere, Alicia Bárcena megdöbbenését fejezte ki az ecuadori behatolás miatt, amelyet a rendőrség által elkövetett erőszakos támadásnak nevezett a Quito pénzügyi negyedében található nagykövetségen. 

Mexikó megismétli, hogy a nemzetközi jog e világos és kirívó megsértése után a Nemzetközi Bírósághoz, valamint az összes illetékes regionális és nemzetközi testülethez fog fordulni

– közölte a diplomata.

Elmondta, hogy Glasnak menedékjogot adtak, miután elemezték az őt ért vádak körülményeit. Szintén szombaton a washingtoni székhelyű Amerikai Államok Szervezete párbeszédre szólított fel az Ecuador és Mexikó közötti eszkalálódó vita megoldása érdekében, és közleményében a szervezet hozzátette, hogy a testület állandó tanácsának ülését összehívják, hogy megvitassák „a nemzetközi szerződések szigorú betartásának szükségességét, beleértve a menedékjogot garantáló szerződéseket”. Gustavo Petro kolumbiai elnök eközben az X-en közzétett bejegyzésében úgy érvelt, hogy Latin-Amerikának „életben kell tartania a nemzetközi jog előírásait a világban előretörő barbarizmus közepette”.

A rendőrség őrizetbe vette Jorgé Glas-t április 6-án Fotó: National Police of Ecuador / Han / ANADOLU / Anadolu via AFP
A rendőrség őrizetbe vette Jorgé Glast április 6-án. Fotó: National Police of Ecuador/Han/Anadolu/Anadolu via AFP

A diplomáciai képviseletek sérthetetlenségére hívta fel a figyelmet helyi idő szerint szombaton António Guterres ENSZ-főtitkár, egyúttal aggodalmát fejezte ki az ecuadori hatóságok Mexikó quitói nagykövetsége elleni razziája miatt – tájékoztat az MTI.

A főtitkár kiemelte: minden ilyen jellegű művelet aláássa a nemzetközi kapcsolatokat. Felszólította Ecuadort és Mexikót, hogy „békés úton rendezzék nézeteltéréseiket”.

 

Glas szerint politikai üldöztetés áldozata

A korrupció miatt kétszer is elítélt Jorge Glas azóta rejtőzött a quitói nagykövetségen, hogy decemberben politikai menedékjogot kért, és Mexikó helyt adott ennek a kérésnek. Az ecuadori hatóságok sikertelenül kértek engedélyt Mexikótól arra, hogy behatolhassanak a nagykövetségre és letartóztathassák az egykori politikust. 2017-ben a baloldali Rafael Correa Delgado volt elnök egykori helyettesét hat év börtönre ítélték, miután bűnösnek találták abban, hogy több mint 13 millió dollárnyi kenőpénzt fogadott el az Odebrecht brazil építőipari cégtől azért, hogy cserébe állami megrendeléseket kapjon. A törvényszék egyben az államnak kifizetendő 33,5 millió dollár kártérítés fizetésére kötelezte. Miközben újabb letartóztatási parancsot adtak ki ellene, Glas azt állította, hogy politikai üldöztetés áldozata, amit az ecuadori kormány tagadott.

2023 decemberében Jorge Glas belépett Mexikó quitói nagykövetségére és politikai menedékjogot kért, arra hivatkozva, hogy politikai üldöztetésnek van kitéve.

 Borítókép: Jorge Glas beszél az AFP-nek adott exkluzív interjúban a börtönből Quitóban 2017. október 13-án (Fotó: AFP/Rodrigo Buendia)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.