Az a tény, hogy Szerbia új külügyminisztere első külföldi látogatása úti céljául Budapestet választotta, aláhúzza, hogy az elmúlt években milyen nagyszerű dolgok történtek a két ország között, és előrevetíti, hogy milyen nagyszerű dolgok történnek majd az elkövetkező években – mondta el Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Marko Duric szerb külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
A barátságra és kölcsönös tiszteletre épülő együttműködés jelentősége felbecsülhetetlen a jelenlegi feszült helyzetben, amikor a szomszédos országok közül az egyikben háború dúl, a másikban merényletet követnek el a békepárti miniszterelnök ellen, egy harmadikban pedig illegális migránsok lövöldöznek – emelte ki a tárcavezető.
A minősítés már csak azért sem túlzás, mert szomszédaink közül Szerbia biztosítja a legszélesebb körű jogokat a magyar kisebbségnek, és számarányukon felül is bevonja őket a döntéshozatalba. Emellett Szerbia kezében van a magyar energiaellátás biztonságának jelentős része, hiszen az országon halad keresztül a hazánkba érkező földgáz. Ami az elektromos áramot illeti,
Szlovéniával közösen regionális áramtőzsdét állított fel a három ország, ami az ellátás biztonsága és az árnövekedés elleni fellépés szempontjából is eredményesen működik.
A közeljövőben megvalósuló együttműködések közül kiemelte a két országot összekötő kőolajvezetéket, Európa legmodernebb határátkelőjének megépítését Röszkénél, illetve a Budapest–Belgrád vasútvonal újjáépítését, amely a tervek szerint a jövő év végéig fejeződik be. Egyúttal Magyarország továbbra is biztosít földgáztárolási kapacitást Szerbia számára.
Kevesen örülnek annak, hogy Magyarország veszi át az Európai Unió soros elnökségét, de a szerbek mindenképpen – mutatott rá Szijjártó Péter.
Közelebb fogjuk hozni Szerbiát az uniós tagsághoz, mint bármikor korábban. Határozott célunk, hogy megnyissunk a csatlakozási tárgyalások során a harmadik klasztert. Elfogadhatatlannak és méltánytalannak tartjuk, hogy Szerbiát immár tizenöt esztendeje várakoztatja az Európai Unió, és lassan három éve egyetlen uniós fejezetet sem sikerült megnyitni a tárgyalások során
– hangsúlyozta a magyar külügyminiszter, aki felszólította a többi tagállamot, hogy fejezzék be a csatlakozási tárgyalásokkal kapcsolatos képmutatást.
Magyarország nemmel szavaz majd jövő héten, amikor az ENSZ a szrebrenyicai mészárlással kapcsolatos határozati javaslatot tűzi napirendjére – hangsúlyozta Szijjártó Péter. Koszovó tagfelvételi kérelme kapcsán hasonló a magyar kormány álláspontja – mondta a külügyminiszter, hozzátéve, hogy Koszovónak először a Belgrád és Pristina közötti párbeszédet kellene sikerrel lezárni, és csak utána beadni a csatlakozási kérelmét a nemzetközi szervezetekhez. Újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy Magyarország eddig sem engedett semmilyen nyomásnak az álláspontjával kapcsolatban, és ezt ezután sem fogja megtenni.
Marko Duric megköszönte Magyarország támogatását, és őszinte örömét fejezte ki a közelgő magyar soros elnökség kapcsán, mert a magyar kormány mindig felelősségteljesen mérlegelte az európai érdekeket.
A szrebrenyicai mészárlással kapcsolatban elmondta, hogy egyes felelőtlen politikai körök régi sebeket tépnek fel ezzel a lépéssel, és megbecstelenítik az áldozatokat. Szerbia folytatja a küzdelmet az igazáért – hangsúlyozta a szerb külügyminiszter. Egyúttal megköszönte Magyarországnak, hogy a régió stabilitását támogatja, és biztosította hivatali partnerét, hogy Szerbia ezt nem fogja elfelejteni.
Újságírói kérdésre Szijjártó Péter elmondta, hogy helyesnek tartja Kocsis Máténak, a Fidesz frakcióvezetőjének felvetését azzal kapcsolatban, hogy törvényileg kellene fellépni azok ellen, akik a közösségi médiában valaki megölésével fenyegetőznek.
Ezt komolyan kell venni, mert emberéletekről van szó
– szögezte le a miniszter.
Lapunk kérdésére a Marko Duric elmondta, hogy Szerbiát megrázta a Robert Fico szlovák miniszterelnök ellen elkövetett merényletkísérlet, és reményét fejezte ki, hogy a kormányfő gyorsan felépül. Szerbia elítéli azt a hónapok óta folyó politikai kampányt is, amely ide vezetett – tette hozzá Marko Duric.
Újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter úgy fogalmazott, hogy ahányszor választás közeledik, az ellenzék mindig a hekkertámadásokkal jön elő. A miniszter szerint Magyarország egész története arról szól, hogy a szélrózsa minden irányából megpróbálják befolyásolni a magyar vezetést. Ennek különböző formái vannak, ilyen a hekkertámadás, de ilyen a pártok, illetve az ellenzéki médiumok külföldről történő finanszírozása is.
A kérdés az, hogy ennek egy kormány ellenáll-e, és fenntartja-e szuverén politikáját, vagy nem
− húzta alá a külügyminiszter, hozzátéve, hogy a magyar kormány minden befolyásolási kísérletnek ellenáll, és kizárólag a nemzeti érdekek alapján cselekszik.
Ha a biztonságot kihívás éri, a minisztériumban dolgozó szakemberek pedig megteszik a szükséges lépéseket.
Szijjártó Péter szerint érdekes kérdés, hogy hogyan kerül a külügyminisztérium belső levelezése az ellenzéki médiához, és szerepet játszott-e ebben valamilyen titkosszolgálat.
Borítókép: Szijjártó Péter szerb hivatali partnerével tárgyalt (Fotó: MTI/Purger Tamás)