Norvégia hivatalosan is önálló államként fogja elismerni Palesztinát, jelentette be a norvég miniszterelnök, Jonas Gahr Store szerdán – írta az MTI.
Az önálló palesztin állam elismerése nélkül nem lehet béke a Közel-Keleten
– fogalmazott Store. A miniszterelnök közlése szerint a döntés május 28-án lép érvénybe.
Írország szintén azt jelentette be szerdán, hogy elismeri az önálló palesztin államot. Simon Harris ír kormányfő azt mondta, bízik benne, hogy a következő hetekben további országok is meghozzák ezt a döntést. Spanyolország is hasonló álláspontot képvisel, Madrid is a palesztin állam elismerése mellett döntött. A Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) és a Gázai övezetet ellenőrző Hamász iszlamista terrorszervezet is üdvözölte szerdán a döntéseket.
Stephane Séjourné francia külügyminiszter szerint a palesztin állam elismerése nem „tabu”, de az időzítés nem megfelelő
– írja a Politico.
Egy weimari sajtótájékoztatón Séjourné azt mondta, hogy „a palesztin állam elismerésének most nem lenne nagy hatása”, tekintettel az Izrael és a palesztin vezetők közötti diplomáciai patthelyzetre.
A logika az, hogy a békefolyamat vezet az állam elismeréséhez… nem pedig az, hogy az elismerés diplomáciai célú
– mondta lengyel és német kollégájával együtt.
Írország, Norvégia és Spanyolország bejelentése egyébként dühöt váltott ki Izraelben.
A francia miniszter Weimarban háromoldalú megbeszéléseket folytatott Lengyelországgal és Németországgal, amelyek középpontjában a védelem, az iparvédelmi politika, Ukrajna és az uniós diplomácia állt. A palesztin állam hivatalos elismerése az Izrael és a palesztin területek kétállami megoldását támogató nyugati országok hosszú távú célja.
A mostani elismerés néhány ország részéről rávilágított az EU megosztottságára is a közel-keleti konfliktushoz való hozzáállást illetően.
A sajtótájékoztatón Annalena Baerbock német külügyminiszter azt mondta, hogy a hangsúlyt a politikai megoldásokra és a konkrét tárgyalásokra kell helyezni.
A fogva tartott túszokat ki kell szabadítani, a humanitárius segélynek be kell jutnia Gázába. Enélkül nem reális elképzelni a palesztinok számára diplomáciai megoldást
– mondta.