– Milorad Dodik politikájának az elmúlt több mint egy évtizedben sarkalatos részévé vált az országrész kiválásával, esetleges függetlenségi szavazás kiírásával való fenyegetés – fogalmazott lapunknak Németh Ferenc, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértője. Mint mondta, ez elsősorban bel- és külpolitikai célokat szolgál: egyrészt októberben önkormányzati választásokat tartanak az országban, a kampányban mindig megnőnek a nacionalista hangvételű üzenetek.
Népszavazást tartanának az elválásról
Az idő és a lehetőségek elvesztésével egyenlő a Boszniai Szerb Köztársaságnak, ha Bosznia-Hercegovina része marad – fogalmazott nemrég Milorad Dodik, a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke. Dodik már a srebrenicai ENSZ-határozat elfogadásakor is arról beszélt, hogy megkezdik a békés kiválást Bosznia-Hercegovinából, elválnak az ország másik entitását adó Bosznia-hercegovinai Föderációtól. Kérdés azonban, hogy ez mennyire reális forgatókönyv.

– Másrészt érdemes azt is megnézni, hogy hol hangzott el a boszniai szerb elnök legutóbbi nyilatkozata: Szentpéterváron. Moszkva számára ez egy pluszpont, Oroszország mindig szereti a nyugat-balkáni status quót fel-felborítani; erre Dodik kijelentései alkalmasak – tette hozzá a szakértő.

(Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Antov Vaganov)
Dodik a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon adott interjút a TASZSZ orosz hírügynökségnek, amelyben arról is beszélt, hogy a függetlenségről népszavazást fognak tartani. Ugyanakkor kijelentette,
egyáltalán nem akarunk instabilitást teremteni országunk területén. Ezért tettünk először is javaslatot Bosznia-Hercegovinának, hogy vonuljon ki az országból, és szüntesse meg a daytoni megállapodást.
Németh Ferenc szerint azonban a realitás az, hogy a Szerb Köztársaság életképtelen lenne egy esetleges függetlenedés után. „Még a Vucsics vezette Szerbia sem támogatna hasonló folyamatot. Dodik megjegyzését így érdemes mindig a helyén kezelni, megvizsgálni a kontextust” – tette hozzá a szakértő.
Az ország mai alkotmányos berendezkedését a háborút lezáró 1995-ös daytoni békeszerződés határozza meg, amely egyébként lehetőséget ad arra, hogy az etnikumok (és politikusok) kétféleképpen értelmezzék a kiváláshoz, szétváláshoz való jogot.
A boszniai szerb értelmezés szerint az entitások – tehát a Boszniai Szerb Köztársaság vagy a föderáció – dönthetnek e kérdésben, a szélesebb hazai és nemzetközi körben is elfogadott jogi értelmezés szerint azonban erre nincs lehetőségük. – Ez utóbbi állásponton van a nyugati nemzetközi közösség is – beleértve az Egyesült Államokat és az EU-t –, és a daytoni konstelláció fenntartásáért mindvégig ki fognak állni. Elsősorban úgy, hogy az elszakadást propagáló személyeket szankcionálják, mint magát Dodikot is – tette hozzá a szakértő.
Németh Ferenc szerint békés elválás lehetőségére nincs esély, de hangsúlyozni kell, hogy a szerbek nem fognak kiválni, és a fegyveres konfliktus esélye sem reális.
– Egyrészt az 1990-es évek háborúira még minden család emlékszik; másrészt a többség nem fogna fegyvert ezért még akkor sem, ha a szívük mélyén támogatnák a függetlenedést – fogalmazott a szakértő, és hozzátette, utóbbi csoportra játszik most a választások előtt politikai, nacionalista üzenetein keresztül Dodik.
Borítókép: Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Netanjahu Budapestre érkezik
Orbán Viktor meghívására érkezik Budapestre az izraeli kormányfő.

A béketörekvések ellen lobbizik Berlin
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.

Az SPD és a CDU/CSU most éppen a nyugdíjak jövőjéről vitatkozik
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.

Irán atomfegyverrel fenyegetőzik
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Teljesen alaptalan vádakkal támadják Erdő Pétert

Botrány Magyar Péter körmendi fórumán: a Tisza Párt elnöke szerint a szólásszabadság csak neki jár, a kritikusai hallgassanak

Megállíthatatlan: az Esztergomi bazilikánál is nagyobb aszteroida közeledik

Ez mindent megváltoztathat: fontos bejelentést tett Trump Muskkal kapcsolatban

Viharos időszak vagy új szerelem? Ezeknek a csillagjegynek sorsfordító hónapja lesz!

Pankotai Lili forradalmat hirdetett, miután megállapította, hogy „a magyar demokrácia elbukott”

Szabó Bálint már megint a Dunába ugrott + videó

Pokolian izgalmas meccset játszott a Fradi a BL-ben

Haaland miatt a Manchester City az éjjel közleményt adott ki, nagy a baj + videó

A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat

Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát

Trump történelmi jelentőségű döntést hozott
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Netanjahu Budapestre érkezik
Orbán Viktor meghívására érkezik Budapestre az izraeli kormányfő.

A béketörekvések ellen lobbizik Berlin
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.

Az SPD és a CDU/CSU most éppen a nyugdíjak jövőjéről vitatkozik
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.

Irán atomfegyverrel fenyegetőzik
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.