Szigorított migrációs politikát hoz az új holland kormány

Hamarosan megkezdheti munkáját az új kormány. A Geert Wilders Szabadságpártja által vezetett négypárti koalíció programjában a konzervatív értékek dominálnak. Eltörölnék a határozatlan időre szóló menedékjogi engedélyt, valamint módosítanának az ideiglenes tartózkodási engedélyek kiadásán is Hollandiában.

Forrás: De Morgen2024. 06. 04. 9:32
Geert Wilders (PVV) közös beszélgetésre érkezik az alakuló pártokkal és Richard van Zwollal. Fotó: ANP MAG Forrás: ANP/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újonnan alakult holland kormánykoalíció a hírszerzés korábbi vezetőjét, Dick Schoofot jelölte miniszterelnöknek. A 67 éves Schoof jelenleg az igazságügyi és biztonsági minisztérium főtitkára, korábban pedig a holland hírszerző szolgálatot, a terrorelhárító ügynökséget, valamint a nemzeti bevándorlási hivatalt vezette. 

Dick Schoof  (Fotó: ANP/AFP/Ramon van Flymen)

Schoof, aki 2019-ig a Munkáspárt tagja volt, „ideális jelöltnek” tűnik ahhoz, hogy végrehajtsa az új, négypárti kormánykoalíció szigorított menekültpolitikára és a szervezett bűnözés elleni hatékonyabb fellépésre vonatkozó terveit. 

Schoof később egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „minden holland ember” miniszterelnöke szeretne lenni. Hetekig nem volt világos, hogy Geert Wilders kabinetjének élére kit képzelt el. Korábban Ronald Plasterk informatikus és volt PvdA-tag neve is felmerült, de ő visszalépett, írta a De Morgen.

Schoofnak megvan a „megfelelő tapasztalata a válságokkal kapcsolatban” ahhoz, hogy miniszterelnök legyen – mondta a PVV vezetője, Geert Wilders a miniszterelnökről.

Nagyon erős ember, tapasztalattal a jobboldali témákban, és nem egy politikai párt tagja. 

– mondta.

Geert Wilders (Fotó: ANP/AFP Koen van Weel)

Wilders szerint Schoof a másik három koalíciós párt bizalmát is élvezi. Schoofnak most fel kell állítania a kabinetjét, és fel kell osztania a minisztériumokat a koalíciós pártok között. Ez magában foglalja majd a kabineti posztok elosztásának módjáról szóló további tárgyalásokat is. Ez az alsó- és felsőházi helyek számának arányában történik majd. Normális esetben a legnagyobb párt adja a miniszterelnököt, a második legnagyobb párt pedig a pénzügyminisztert, de ez a megállapodás lehetővé teszi, hogy a pénzügyminiszter a PVV-ből kerüljön ki. Az új holland parlament alakuló ülésére legkésőbb június 26-ig kerül sor.

A kormányprogramban Wilders javaslatai tükröződnek vissza

A május elején nyilvánosságra hozott négypárti megállapodás számos olyan elemet tartalmaz, amin egyértelműen érezni Wilders javaslatait. A „remény, bátorság, büszkeség” elnevezésű kormányprogramot a Wilders vezette Szabadságpárt (PVV), a leköszönő miniszterelnök Mark Rutte-féle konzervatív liberális Szabad Demokrata Néppárt (VVD), a kereszténydemokrata Új Társadalmi Szerződés (NSC) és a Gazdák és Polgárok Mozgalma (BBB) közösen állították össze.

Ebben olyan hangsúlyozottan jobboldali, konzervatív programpontok szerepelnek, mint például egy menekültügyi válságtörvény bevezetése, de eltörölnék a határozatlan időre szóló menedékjogi engedélyt, valamint módosítanának az ideiglenes tartózkodási engedélyek kiadásán is. Emellett az elutasított menedékkérőket kitoloncolnák, nem lenne automatikus a családegyesítés, valamint a szociális lakhatás terén is szigorításokat terveznek.

 

Mark Rutte leköszönő miniszterelnök Groningen tartományban tett munkalátogatása során körbejárja a Zernike Campuson található Avebe Innovációs Központot. (Fotó: ANP/AFP/ANP MAG)

Az új holland kormánykoalíció kinyilvánította, hogy fenntartják az Ukrajnának szánt katonai, pénzügyi és egyéb támogatásokat. A NATO-főtitkári pozícióra pályázó Mark Rutte által vezetett liberális VVD párt 14 éven át vezette Hollandiát. A párt vezetését tavaly a török kurd származású Dilan Yesilgöz vette át. 

A VVD sokáig hangoztatta, hogy nem lép koalícióra a bevándorlásellenes Szabadságpárttal, de a koalíciós egyezmény megszületésével ez megváltozott, ami európai szinten szembeállíthatja őket testvérpártjukkal, a liberális Renew Europe-pal. Az egyezmény megjelenését követően már felerősödtek a VVD kizárását követelő hangok.

A közelgő európai parlamenti választásokon Wilders pártját 32 százalékra mérte a Politico közvélemény-kutatásainak átlaga. A Wilders-féle PVV az Identitás és Demokrácia (ID) frakcióban ül az Európai Parlamentben, a konzervatív jobboldal a felmérések szerint várhatóan győzelmet fog aratni.

Borítókép: Geert Wilders (PVV) közös beszélgetésre érkezik az alakuló pártokkal és Richard van Zwollal (Fotó: ANP/AFP/Bart Maat)

 


 


 


 


 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.