Az újonnan alakult holland kormánykoalíció a hírszerzés korábbi vezetőjét, Dick Schoofot jelölte miniszterelnöknek. A 67 éves Schoof jelenleg az igazságügyi és biztonsági minisztérium főtitkára, korábban pedig a holland hírszerző szolgálatot, a terrorelhárító ügynökséget, valamint a nemzeti bevándorlási hivatalt vezette.
Schoof, aki 2019-ig a Munkáspárt tagja volt, „ideális jelöltnek” tűnik ahhoz, hogy végrehajtsa az új, négypárti kormánykoalíció szigorított menekültpolitikára és a szervezett bűnözés elleni hatékonyabb fellépésre vonatkozó terveit.
Schoof később egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „minden holland ember” miniszterelnöke szeretne lenni. Hetekig nem volt világos, hogy Geert Wilders kabinetjének élére kit képzelt el. Korábban Ronald Plasterk informatikus és volt PvdA-tag neve is felmerült, de ő visszalépett, írta a De Morgen.
Schoofnak megvan a „megfelelő tapasztalata a válságokkal kapcsolatban” ahhoz, hogy miniszterelnök legyen – mondta a PVV vezetője, Geert Wilders a miniszterelnökről.
Nagyon erős ember, tapasztalattal a jobboldali témákban, és nem egy politikai párt tagja.
– mondta.
Wilders szerint Schoof a másik három koalíciós párt bizalmát is élvezi. Schoofnak most fel kell állítania a kabinetjét, és fel kell osztania a minisztériumokat a koalíciós pártok között. Ez magában foglalja majd a kabineti posztok elosztásának módjáról szóló további tárgyalásokat is. Ez az alsó- és felsőházi helyek számának arányában történik majd. Normális esetben a legnagyobb párt adja a miniszterelnököt, a második legnagyobb párt pedig a pénzügyminisztert, de ez a megállapodás lehetővé teszi, hogy a pénzügyminiszter a PVV-ből kerüljön ki. Az új holland parlament alakuló ülésére legkésőbb június 26-ig kerül sor.
A kormányprogramban Wilders javaslatai tükröződnek vissza
A május elején nyilvánosságra hozott négypárti megállapodás számos olyan elemet tartalmaz, amin egyértelműen érezni Wilders javaslatait. A „remény, bátorság, büszkeség” elnevezésű kormányprogramot a Wilders vezette Szabadságpárt (PVV), a leköszönő miniszterelnök Mark Rutte-féle konzervatív liberális Szabad Demokrata Néppárt (VVD), a kereszténydemokrata Új Társadalmi Szerződés (NSC) és a Gazdák és Polgárok Mozgalma (BBB) közösen állították össze.