Az indoklás szerint Duncova „Oroszországról hamis, az országot negatív színben feltüntető információkat terjesztett”. Duncova mellett több új név is olvasható a listán, a többi között az aktivista Marija Andrejeváé, aki az ukrajnai háborús zónába vezényelt tartalékosok hazahívásáért emelte fel a szavát, továbbá Marina Litvinovics emberi jogi aktivistáé, illetve több független, a Kremlt bíráló sajtóorgánumé.
Duncova indulását az elnökválasztáson decemberben utasította el a központi választási bizottság, a döntést pedig a legfelsőbb bíróság is jóváhagyta. A bizottság szerint „számos jogsértés” volt a pályázata alátámasztására benyújtott dokumentumokban.
Az elnökválasztást a hivatalban lévő elnök, Vlagyimir Putyin nyerte a szavazatok 87 százalékával.
Oroszországban a külföldi ügynöknek minősített természetes vagy jogi személyeknek jól láthatóan fel kell mindig tüntetniük, hogy ebbe a státusba helyezték őket, valamint bürokratikus pénzügyi ellenőrzésnek kell alávetniük magukat.
Borítókép: Jekatyerina Duncova újságíró nyilatkozik a sajtó képviselőinek, miután benyújtotta az elnökválasztáshoz szükséges regisztrációs dokumentumokat a Központi Választási Bizottság moszkvai székházában 2023. december 20-án (fotó: MTI/EPA)