Több száz ember gyűlt össze hétvégén a Baleár-szigetek két tagja, Mallorca és Ibiza strandjain, hogy tiltakozzon a turistaáradat ellen. A megmozdulások célja az volt, hogy a túlnyomórészt német és brit turisták által látogatott tengerparti szakaszokat úgymond visszafoglalják a helyiek, így hívva fel a figyelmet arra, hogy ők is szeretnék élvezni otthonuk adottságait.
Palma de Mallorca városában a tüntetés egy olyan strandon zajlott le, amely a német turisták kedvencévé vált az elmúlt években. A tüntetők különféle üzeneteket tartalmazó transzparensekkel vonultak ki a helyszínre, hogy megértessék problémáikat a nyaralókkal. Egy nagy molinót is kifeszítettek, melyen a „Foglaljuk vissza a strandjainkat” felirat szerepelt.
Nem tudunk normálisan élni, a közszolgáltatások itt egyre rosszabbak
– mondta a szervező Mallorca Platja Tour platform egyik önkéntese, utalva ezzel arra, hogy Mallorca tömegturizmus okozta telítettsége nemcsak a strandokon, hanem a városközpontokban, az utakon és a közszolgáltatásokban is érezhető.
Ibizán a tüntettek hétvégén a helyiek a Ses Salines strandon, amiről azt mesélték az ott lévő újságíróknak, hogy egykor egy családias partszakasz volt, de mostanra a rengeteg turista miatt elviselhetetlenné vált, mozdulni sem lehet.
2023 rekordévnek számított a Baleár-szigeteken a turizmus szempontjából, miután több mint 14 millió külföldi látogatott el a szigetcsoport tagjaira. Ez a tendencia idén is folytatódik, az év első felében már több mint hatmillióan érkeztek, ami nyolc százalékkal több mint egy évvel korábban, ugyanebben az időszakban.
Mallorcán júliusban húszezer fős tüntetést tartottak a helyiek, melyen felhívták a figyelmet a kormány turisztikai modelljének problémáira.
Az embereknek elsősorban abból van elegük, hogy a szigeteken már egész évben jelen van a túlzsúfoltság, az odaérkező rengeteg turista pedig negatív hatással van a helyiek életminőségére és a természetre is, nem beszélve arról, hogy a szigetlakók nem tudnak tisztességes lakhatáshoz jutni, mivel szinte minden lakástulajdonos rövid távra, nyaralóknak adja ki a lakását, ezzel a gyakorlattal pedig az egekbe emelte a hosszú távra bérelhető ingatlanok árát.
A baleár kormány a tiltakozások hatására létrehozott egy fórumot az idegenforgalom és a civil társadalom képviselőinek részvételével, hogy közösen keressenek megoldásokat a problémára és megkezdjék a tömegturizmus korlátozását. Utóbbi érdekében már fokozták is az ellenőrzéseket, hogy az illegális szolgáltatásokat nyújtókat kiszűrjék. Aki például engedély nélkül adja ki a lakását nyaralóknak, az mostantól akár nyolcvanezer eurós bírsággal is számolhat.
Borítókép: Tüntetés Mallorcán (Fotó: AFP)