A Fehér-sziget vulkán mintegy 50 kilométerre keletre fekszik az Északi-szigettől és 200 kilométerre Aucklandtől, az ország legnépesebb városától. Kitörése 2019-ben 22 ember halálát okozta.
A tájékoztatás szerint csütörtök reggel a vulkáni hamu jelenléte a repülési útvonalakon arra kényszerítette az Air New Zealandot, hogy törölje tíz járatát.
A társaság szóvivője később az AFP francia hírügynökségnek elmondta, hogy a légtérben lévő hamu szétoszlásának köszönhetően a járatokat újraindíthatták.
A mostani tevékenység része a Fehér-sziget „tipikus kitörési ciklusainak”, és „még hetekig vagy akár hónapokig is folytatódhat” – figyelmeztetett a GNS Science nevű helyi kutatóintézet.
A szakértők szerint a vulkáni gázok enyhe szem- és torokirritációt okozhatnak. Új-Zéland korábban a vulkáni riasztási szintet az ötfokozatú skálán a harmadikra emelte.
Simon Barker, a Wellingtoni Viktória Egyetem vulkanológusa szerint a 2019-es halálos kitörés óta a Fehér-szigetet tilos megközelíteni, ami a szakemberek munkáját megnehezíti, megakadályozza a megfigyelőrendszerek javítását, és „megnehezíti a jelenlegi aktivitás összehasonlítását a múltbeli kitörésekkel”.
Adrian Pittari, a Waikato Egyetem vulkanológusa elmondta: „A vulkáni füstben lévő hamu veszélyt jelent a repülőgépekre, mert beszívódik a motorokba, eltömítheti az üzemanyag-vezetékeket, megtapadhat a motorfelületeken, és rozsdásodást okoz a repülőgépek alkatrészeiben”. Bejuthat az elektromos és számítógépes rendszerekbe, beszivároghat az utastérbe, és csökkentheti a látási viszonyokat.
Borítókép: A GNS Science által 2024. augusztus 22-én kiadott képen a Whakatane-i Fehér-sziget vulkánból felszálló gőz látható (fotó: AFP)