Nyugaton és Ukrajnában arról álmodnak, hogy a kurszki támadás után erősödnek az ukrán pozíciók egy tárgyalási folyamatban. Ugyanakkor Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök egyetért abban Putyinnal, hogy ilyen helyzetben ki fog velük tárgyalni – erről az orosz állami televízió Vesztyi műsorában beszélt az államfő. Hozzátette, hogy nem helyes a tárgyalóasztalnál növelni a tekintélyt, ezzel egy kedvezőbb pozíciót elérni. „Ez klasszikus, de nem illik bele ebbe a harcba egy hatalmas birodalommal, amely még nem is kezdett el igazán háborúzni” – emelte ki a belarusz államfő.
Egy birodalom ellen harcolnak Ukrajnában, ahol az emberek menekülnek a háború elől. Hová menekülnek? Oroszországba nem mehetnek. Elkezdtek hozzánk menekülni
– jelentette ki az elnök az interjúban, majd hozzátette, hogy az emberek többsége ugyanakkor Lengyelországba megy. Ezek 98 százaléka olyan katonakorú férfiak, akik a háború elől menekülnek, és nem akarnak harcolni – mondta el Lukasenka. „Hogyan harcolhatsz egy birodalom ellen, ha nincs mivel harcolnod?” – tette fel a kérdést.
Támadás Kurszk ellen
Az államfő szerint azonban vannak emberek, akik motiváltak. „Vegyük példának a kurszki régió elleni támadást, ahol nem voltak hivatásosok. Az egész frontvonalból gyűjtötték össze a katonákat, többnyire olyanok voltak, akik már megjárták a háborút. Zsoldosok, lengyelek és így tovább” – mondta Lukasenka. A belarusz elnök biztos abban, hogy Oroszország le fogja győzni az ukrán hadsereget, a NATO pedig eközben nyíltan bekapcsolódhat a konfliktusba.
Úgy vélte, Kijev a Kurszki területen végrehajtott akcióival atomfegyverek bevetésére próbálja rávenni Moszkvát.
Ez az eszkaláció Ukrajna részéről egy kísérlet arra, hogy Oroszországot aszimmetrikus akciókba hajtsa, mondjuk nukleáris fegyverek használatára késztesse. Biztosan tudom, hogy Ukrajna nagyon örülne, ha Oroszország taktikai atomfegyvereket vetne be, akkor valószínűleg alig maradna szövetségesünk. Egyáltalán nem maradnának szimpatizáns országok sem
– hangsúlyozta a belarusz elnök, aki arra is figyelmeztetett, hogy a NATO már rég részese ennek a háborúnak, hiszen fegyvereket szállít, F–16-osokat adnak Ukrajnának és nyugati zsoldosok vesznek részt a harcokban.
És ami még jobb, amit akarnak, azok a csúnya lengyelek, Lengyelország vezetői részéről, hogy foglalják el Fehéroroszországot, és hosszabbítsák meg ezt a vonalat majdnem Leningrádig, mint egykoron. Ez az ő álmuk
– fogalmazott az elnök.
„Ha NATO-csapatokat vetnek be az ukránok, az a harmadik világháborút jelentené, mert akkor mind a taktikai, mind a stratégiai nukleáris fegyvereket be fogják vetni, a válasz pedig azonnali és szörnyű lesz. Ők értik ezt, és mi is értjük. Ezért le kell ülnünk a tárgyalóasztalhoz” – mondta a belarusz államfő.
Mozgolódás a határon
Ukrajna 120 ezer katonát telepített a belarusz határ mentén, Minszk pedig válaszlépéseket tett – idézte fel az elmúlt hetek történéseit Lukasenka. Korábban elmondta azt is, hogy több mint húsz dandárt és zászlóaljcsoportot telepítenek az ukrán határra, hogy megakadályozzák az esetleges áttörést. Júniusban megerősítették Belarusz déli határát az ukrán hadsereg aktivitása miatt.