Működésben az izraeli tüzérség, amely Magyarország érdeklődését is felkeltette + videó

Csúcstechnológiás önjáró löveget fejlesztett Izrael.

2024. 09. 17. 16:02
Az izraeli Sigma önjáró löveg. Forrás: Rheinmetall
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan akár a harctéren is bevethetik a világ egyik legmodernebb önjáró tüzérségi lövegét, a Sigmát (héberül Roam). Ahogyan azt a Hungarian Conservative is megírta, öt évvel a fejlesztések megkezdése után nemsokára hadrendbe állhat a csúcstechnológiás fegyver, így könnyen akár a gázai vagy libanoni fronton vizsgázhat, 2025-ben pedig megkezdődhet a tömeggyártása. A német Rheinmetall és az izraeli Elbit közös fejlesztése jelentős előrelépést jelent az eddig leggyakrabban használt, de már 50 éve szolgáló amerikai M109-eshez képest. A Sigma

  • hatótávolsága 40 kilométer, de létezik olyan verziója, amely ennél is messzebbre lő el,
  • percenként 6-8 lövés leadására képes,
  • ráadásul ugyanarra a célra akár többféle lövedéket tud egymás után kilőni,
  • mindössze 60 másodpercre van szüksége ahhoz, hogy a pozíció elfoglalása után tüzeljen,
  • kezeléséhez mindössze háromfős legénység szükséges,
  • a célzáshoz mesterséges intelligenciát is használ.

A tervek szerint a Sigma fokozatosan leváltaná a jelenleg szolgáló M109-eseket az izraeli hadseregben, ugyanakkor külföldi érdeklődőkre is számítanak. Arról egyelőre semmilyen információ nem érhető el nyilvánosan, hogy mennyibe kerülhet majd.

A Neokohn tavaly arról írt, még 2023 márciusában bemutatót tartottak az önjáró löveggel, 

Nagy-Britannia, Németország, Hollandia és Magyarország magas rangú katonai tisztviselőinek jelenlétében.

Mint írják, a két vállalat közleményében külön kiemelte Magyarországot is, mint amelyik „érdeklődést mutatott” a fegyverrendszer beszerzése iránt.

A cikk ugyanakkor siet emlékeztetni, hogy a Magyar Honvédség korábban már beszerzett 24-et ­az ugyancsak csúcstechnológiás Panzerhaubitze 2000-es (PzH2000) önjáró lövegből. A The Hungarian Conservative is hozzátette, a magyar kormány hivatalosan sosem erősítette meg, hogy terveznék az izraeli fegyverek beszerzését. 

Bár egyébként az izraeli–magyar katonai együttműködés korántsem példátlan. A híres Vaskupola légvédelmi rendszer radarjai már meg is érkeztek Magyarországra. A hazánk által megrendelt ELM–2084 úgynevezett multimissziós, mobil radar. A gyártó által nyilvánosságra hozott ismertető szerint a radar a legmodernebb, úgynevezett fázisvezérelt antennával, akár több sugárnyaláb-együttes alkalmazásával biztosítja a háromdimenziós, valós idejű légi helyzetkép rendelkezésre állását bonyolult körülmények, az ellenség aktív és passzív elektronikai zavarása esetén is.

A lokátor képes a folyamatos légi felderítésre 360 fokos, körkörös lefedettséget biztosítva, 470 kilométer maximális felderítési távolsággal, egyszerre akár 1100 légi cél adatait feldolgozva. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.