Ukrajnának van győzelmi terve – de mit jelent a győzelem?

Zelenszkij hamarosan bemutatja legújabb békejavaslatát, de nem világos, hogy szövetségesei szerint valóban kiűzhető-e az ellenség.

2024. 09. 23. 16:14
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke 2024. szeptember 22-én a pennsylvaniai scrantoni Scranton hadsereg lőszergyárába érkezik
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke 2024. szeptember 22-én a pennsylvaniai scrantoni Scranton hadsereg lőszergyárába érkezik Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij elnök az Egyesült Államokba utazott, ahol szerdán felszólal az ENSZ közgyűlésén és találkozik majd Joe Biden elnökkel Washingtonban. Azt elmondta, hogy bemutat egy győzelmi tervet az Oroszországgal folytatott háborúval kapcsolatban – emékeztetett a The Sunday Times szakértője. Mark Galeotti szerint ez arra kényszeríti a Nyugatot, hogy szembesüljön egy kérdéssel, amelyet igyekezett elkerülni: mit jelent valójában a „győzelem”?

Zelenszkij terve állítólag magában foglalja Ukrajna biztonságát, az EU-val és a NATO-val való kapcsolatait, a folytatódó katonai és gazdasági támogatást, valamint a háború utáni újjáépítést. Az amerikaiak azt mondják, hogy már betekintést nyertek a terv főbb irányvonalaiba, és praktikusan értékelik azt. Azonban még nem világos, hogy ez egy általános vázlat-e arról, hogyan szeretné Kijev, hogy véget érjen a háború (és mit akar a szövetségeseitől), vagy egy részletes ütemterv a cél elérésére.

A tízpontos béketerv

Zelenszkij tízpontos béketerve, amelyet 2022 novemberében jelentettek be, tartalmazott egy követelést, amely szerint Putyin elnöknek bíróság elé kell állnia háborús bűnök miatt. Esetleges elfogadása Moszkva részéről sosem volt valószínű, de szinte minden egyebet tekintve azt a célt szolgálta, hogy megszilárdítsa a nyugati támogatást Ukrajna iránt, és megakadályozza a kevésbé elkötelezett szövetségeseket abban, hogy Kijevet befolyásolják abban, tegyen engedményeket egy megállapodás érdekében.

Ez az új terv ugyanazt a „mellékcélt” is ugyanúgy szolgálni fogja.

Ahogy nemrég egy német diplomata panaszkodott erről: „Nem tudom, hogy ez győzelmet hoz-e az oroszok felett, de valószínűleg azt a célt is szolgálja, hogy kényszerítsen minket a sorban maradásra.”

Zelenszkij elutasított bármilyen tűzszünetet, a háború „befagyasztását” vagy bármilyen más manipulációt, amely szerinte egyszerűen csak az orosz agresszió elhalasztására szolgálna egy későbbi szakaszra. Befolyásos tanácsadója, Mihajlo Podoljak szintén elutasította, hogy bármilyen területet átadjanak Oroszországnak.

Kijev nem adna engedményeket

A Nyugat támogatása Ukrajna iránt, akármennyire is magasztos a retorikája, korlátozott és bizonytalan. 

Zelenszkij éppen ezért leplezi le a tervét

– írja a The Sunday Times.

Az amerikai kormány habozik engedélyezni az Egyesült Királyságnak és Franciaországnak, hogy lehetővé tegye Ukrajna számára a Storm Shadow rakéták használatát stratégiai célpontok támadására Oroszország területén. Bár London továbbra is bízik abban, hogy a szükséges engedély megérkezik, talán Zelenszkij mostani amerikai látogatása után, Kijevben ezt a nyugati támogatás feltételességének erős példájaként értékelik.

Ukrajnának tehát – mutatott rá az elemző – folyamatosan dolgoznia kell azon, hogy felszólítsa és akár rájuk ijesztve rávegye szövetségeseit nemcsak az eddigi támogatás fenntartására és kiterjesztésére, hanem arra is: ne gyakoroljanak nyomást Kijevre, hogy engedményeket tegyen, amelyeket nem hajlandó megtenni.

Természetesen megvan a lehetősége annak, hogy Donald Trumpot — aki azt állítja, hogy „24 órán” belül befejezné a háborút, talán egy tűzszünet kényszerítésével mindkét oldal számára — megválasztják az Egyesült Államokban – mutatott rá a szakértő.

Háborús fáradtság

Közben a háttérben jelentős és széles körű „Ukrajna-fáradtság” tapasztalható, különösen Európában. Miközben olyan országok, mint Lengyelország és az Egyesült Királyság, továbbra is határozottan elkötelezettek Ukrajna támogatása mellett, máshol egyre inkább növekszik az érzés, hogy talán itt az ideje véget vetni a háborúnak, még akkor is, ha ez „csúf békét” jelent.

Részben azért, mert a Nyugat sosem foglalkozott megfelelően azzal, mit jelent a győzelem.

Ez egyszerűen azt jelenti, hogy megállítják az orosz inváziót? Kiűzik Ukrajnából az oroszokat? Megakadályozzák Moszkvát abban, hogy korlátozásokat szabjon Ukrajna szuverenitására? Vagy a másik véglet, hogy olyan katasztrofális csapást mérnek az orosz morálra és Oroszország hadviselő képességeire, hogy a jövőben ne tudjon ismételt fenyegetést jelenteni? 

A nyugati politikusok nyilatkozatait olvasva minden definíciót megtalálhatunk, és még többet is.

Ahelyett, hogy megoldaná ezeket az ellentmondásokat, a Nyugat elrejtőzött a mögé az üres mantra mögé, hogy Ukrajna döntsön, még úgy is, hogy saját korlátozásait kényszeríti rá a tekintetben, hogy az átadott harci eszközöket hogyan használhassa. Mivel pedig nem hajlandó közvetlenül foglalkozni azzal a megosztottsággal, hogy hogyan kellene véget vetni ennek a háborúnak, nem tudott szembenézni több kulcskérdéssel sem. Ukrajna legnyíltabb szövetségesei körében még a tekintetben is szkepticizmus van, hogy Kijev képes lesz-e egyáltalán katonai úton visszaszerezni minden egyes megszállt területet – összegzett a szakértő. 

Borítókép: Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke 2024. szeptember 22-én a pennsylvaniai scrantoni Scranton hadsereg lőszergyárába érkezik (Fotó: AFP)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.