Az amerikai választások mindig is a globális figyelem középpontjában álltak, de talán még soha nem volt ennyire megosztott a média és a politikai környezet. Az elmúlt években Donald Trump egy teljesen új színt vitt az amerikai politikába és a médiába, szándékosan feszegetve a határokat, és kihívást intézve a hagyományos narratívákkal szemben. A jelenségről Helen Roy, az MCC Budapest Fellowship program résztvevőjével beszélgettünk. Helen Roy szerint Trump örökségének egyik legfontosabb eleme a sajtónarratívák fölötti hatalom megingatása.
2016-ban Trump volt az, aki megtörte a média által gondosan kialakított monopóliumot azzal kapcsolatban, hogy az amerikaiak mit gondolhatnak és mit nem
– mondja Helen Roy, ezzel utalva arra, hogy Trump megjelenésével a fősodratú média elvesztette korábbi befolyását, majd hozzátette:
Ma már a fősodratú média messze nem olyan egységes, mint egykor volt. A közösségi platformok, mint az X, ahol felhasználók milliói nyíltan támogatják Trumpot, komoly kihívást jelentenek a hagyományos médiának.
Kiemelte, hogy még a korábban Trump-ellenes hangvételű Washington Post sem tudta rászánni magát, hogy egyértelműen támogassa Kamala Harris jelöltségét, amit Roy az egység megbomlásának egyértelmű jeleként értelmez.
Brüsszel félelme a konzervatív vezetőktől
A helyzet hasonló Európában is, ahol a politikai elit egyre inkább tart a konzervatív vezetők térnyerésétől. Helen Roy szerint az európai elit attól fél, hogy ezek a politikusok szembemennek a konszenzussal, különösen a bevándorlás kérdésében. Az EU bürokratái attól tartanak, hogy a konzervatív vezetők megingathatják azt az „üzleti modellt”, amely alacsonyan tartja a béreket, miközben az ingatlanárak az egekbe szöknek.
Ez kedvez azoknak a milliárdosoknak, akik az olcsó munkaerőre és a drága ingatlanpiacra építik üzleti modelljeiket
– mutat rá Roy.
Ez a rendszer évek óta biztosítja az európai elit hatalmát és gazdasági érdekeik védelmét. A konzervatív vezetők, akik egyre inkább szembemennek ezzel a rendszerrel, fenyegetést jelentenek a status quóra. – Az európai politikai elit valójában nem a demokráciától fél, hanem attól, hogy elveszíti azt a rendszert, amely a saját érdekeit szolgálja – hangsúlyozza Roy.
A fősodratú média jövője és a politikai polarizáció
Az amerikai és európai politikai életben tapasztalható megosztottság és polarizáció egyértelműen kihat a médiára is. A fősodratú média kénytelen alkalmazkodni a folyamatosan változó igényekhez és véleményekhez, amelyek most már nem csupán a hagyományos médiában, hanem különböző digitális platformokon is megjelennek. A Trump-féle politikai felfordulás – mind az Egyesült Államokban, mind pedig Európában – azt mutatja, hogy a média már nem képes egységesen és hatékonyan kontrollálni a narratívákat.
Roy szavaival élve: – Trump jelenléte önmagában is megbontotta az egykori egységet, és egy olyan médiakörnyezetet teremtett, amely sokkal megosztottabb és kiszámíthatatlanabb, mint amilyennek azt a fősodratú média szeretné. A jövőbeli választások során, legyen azok Amerikában vagy Európában, valószínűleg egyre több ilyen ellenállás lesz tapasztalható a hagyományos médiával szemben, amely alkalmazkodásra kényszerül, ha lépést kíván tartani a változó politikai és társadalmi környezettel.
Borítókép: Donald Trump (Fotó: AFP)