Oroszország gazdasága meglepő módon a szankciók ellenére is elkerülte az EU által vizionált válságot. A foglalkoztatás szinte teljes, a bérek is növekedtek. Janek Kesselmann, az Észt Katonai Hírszerző Központ parancsnokhelyettese elmondta, hogy az oroszok csaknem negyvenezer főt vesztettek az elmúlt időszakban.
Putyin hatalmas katonai költségvetési ráfordítással próbálja pótolni a háborúban elesett katonákat, beleértve a magas katonai béreket is. Az üzleti szektor képtelen versenyezni a katonai fizetésekkel, ami munkaerőhiányt okoz. Az orosz statisztikai hivatal, a Rosstat, arról számolt be, hogy az ország munkanélküliségi rátája júniusban 2,4 százalékra csökkent.
A jelentések szerint a reálbérek 12,9 százalékkal nőttek az első fél évben, a legszegényebb munkavállalók jövedelmei pedig 67 százalékkal emelkedtek.
Alexander Tkachyov, egy orosz mezőgazdasági vállalkozó aggodalmát fejezte ki a magas bérek miatt, amelyeket a tehenészetek munkásai követelnek, akik így már havi hatszázezer forintnak megfelelő rubelt szeretnének keresni, ami egy kezdő informatikus bérével egyenlő.
Nekünk nincsenek ilyen pénzeszközeink. És valószínűleg a közeljövőben sem lesznek
– mondta egy moszkvai agráripari kiállításon.
Anton Petrakov, a Yandex Taxi vezetője a múlt hónapban egy vlagyivosztoki gazdasági fórumon azt mondta, hogy Oroszországban 130 ezer taxisofőr hiányzik. A Gyáriparosok és Vállalkozók Szövetségének e havi felmérése szerint a cégek 82,8 százalékának nehézséget okoz a munkavállalók bevonzása.
Az orosz gazdaság jövője kérdéses, hiszen sok elemző aggasztónak tartja a gazdaság terheltségét. Az amerikai és nyugati szankciók ellenére Oroszország számára a háborús költségek fedezése jelenleg nem jár az Európa Unió által várt terheléssel, de a fenntarthatóság hosszú távon komoly kihívások elé állíthatja az országot.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök megöleli Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök és felesége, Dobrev Klára Puli nevű kutyáját az erkélyükön (Fotó:AFP)