Elképesztő történet bontakozott ki nemrégiben Nagy-Britanniában, amikor egy több mint egy évszázada kikölcsönzött könyv végre visszakerült eredeti rendeltetési helyére. A Byron költészete című kötetet egy walesi férfi találta meg Carmarthenshire-ben, és úgy döntött, visszajuttatja jogos tulajdonosának, a cumbriai St. Bees iskolának – írja a The Guardian brit napilap.
A kék vászonkötésű könyvben Leonard Ewbank neve szerepel, 1911. szeptember 25-i dátummal. Ewbank, aki 1893-ban született, 1902 és 1911 között volt a St. Bees diákja, mielőtt az oxfordi Queen’s College-ban folytatta volna tanulmányait. Sorsa azonban hamarosan tragikus fordulatot vett: gyenge látása ellenére 1915-ben besorozták, és 1916. február 23-án egy fejlövés következtében életét vesztette az első világháború ypresi csatamezőjén.
Andrew Keep, a St. Bees igazgatója rendkívül megtisztelőnek nevezte a könyv visszatérését.
Hihetetlen, hogy a St. Bees történelmének egy darabja ennyi év után visszakerült hozzánk
– fogalmazott az igazgató.
A St. Bees 430 éves múltra tekint vissza. Jelenleg is működik bentlakásos és nappali tagozatos intézményként, és
olyan híres öregdiákokkal büszkélkedhet, mint Rowan Atkinson színész, vagy ahogy legtöbben ismerik, Mr. Bean.
Nem a Byron költészetéről szóló mű az egyetlen, amely hosszú (és kalandos) úton talál vissza az intézménybe, ahonnan kikölcsönözték. Idén májusban Sir Arthur Conan Doyle A menekültek című történelmi regényének finn fordítását 84 év késéssel vitték vissza a helsinki Oodi központi könyvtárba. A határidő 1939. december 26. lett volna, azonban néhány héttel korábban a szovjet csapatok megtámadták az országot, így kikölcsönzőjének valószínűleg nem a könyv volt a legnagyobb gondja – tett tanúbizonyságot megértő hozzáállásáról Heini Strand, az intézmény egyik könyvtárosa.
A fentiekhez képest eltörpül az a mindössze 47 éves késés, amivel a Kenuépítés üvegszálas műanyagból című, kétségkívül igen érdekes kötet visszatért a Nagy-Britanniához tartozó Orkney-szigetek könyvtárába, ahonnan kikölcsönözték – számolt be róla a BBC.
Szerencsére nem számítunk fel késedelmi díjat
– kommentálta az esetet a könyvtár egyik munkatársa.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)