Van der Bellen tudatta: azzal bízta meg Nehammert, hogy kezdjen koalíciós tárgyalásokat a szociáldemokratákkal, de tisztázni kell, hogy a két párt rendelkezik-e a kormányzáshoz szükséges stabil többséggel vagy harmadik koalíciós partnerre is szükségük lesz.
Az Osztrák Néppárt és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) koalíciója szűk, mindössze egyfős többségre számíthatna a törvényhozásban, Van der Bellen ezért egy harmadik kisebb párt – sokak szerint a liberális Neos – bevételét ajánlotta a jövőbeli kormánykoalíció megfelelő működéséhez.
Mint ismert, Ausztriában szeptember 29-én tartottak parlamenti választást, amely több szempontból is fordulópontot hozott az ország történetében.
Első alkalommal került ki győztesként az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a voksok 29 százalékával, és most először csúszott vissza a harmadik helyre az Osztrák Szociáldemokrata Párt, a konzervatív Osztrák Néppártnak (ÖVP) pedig ez volt az eddigi egyik leggyengébb választási szereplése.
Az osztrák államfő október 9-én kérte fel koalíciós tárgyalások megtartására a három legnagyobb osztrák párt vezetőit, figyelmen kívül hagyva azt az osztrák hagyományt, amely mindig a választás győztesét bízta meg a kormányalakítással.
– A parlamenti választás nem egy versenyfutás, ahol a célvonalat elsőként átlépő fél automatikusan kormányt alakíthat – mondta Van der Bellen a német televízióban. Az államfő emlékeztetett: amennyiben egy párt egyedül akar kormányozni, át kell lépnie az ötvenszázalékos küszöböt, nem elég tíz-, húsz- vagy harmincszázalékos eredményt felmutatnia.
Herbert Kickl FPÖ-vezér demokráciaellenesnek nevezte az FPÖ lehetséges kizárását a kormánykoalícióból, és óva intette ettől a lépéstől az általa vesztesek szövetségének nevezett koalíciót.
Az osztrák államfő döntésére a magyar külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán reagált.
Ausztria köztársasági elnöke a mai napon nem a közelmúltbeli választáson győztes párt elnökét kérte fel kormányalakításra. Ez persze az osztrákok dolga, de ezek után soha többet nem merészkedik odáig, hogy a magyar demokrácia állapotát a szájára vegye, ugye, Herr Van der Bellen?
– írta Szijjártó Péter.
Borítókép: Alexander van der Bellen osztrák államfő (Fotó: AFP)