Szlovákia 2022 óta komoly katonai és anyagi hozzájárulásokkal támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben. A támogatások összértéke eléri a 700 millió eurót, amely jelentősen megterheli a szlovák költségvetést, különösen a hadianyagok és eszközök pótlása szempontjából. Az Európai Unió ugyan részleges visszatérítést ígért,
ám Szlovákia számára mindeddig csupán 82 millió eurót folyósítottak, ami messze elmarad a várakozásoktól.
A szlovák legfelsőbb ellenőrzési hivatal (NKÚ) október végén közzétett jelentése szerint a szlovák katonai támogatás részben légvédelmi rendszerekből, például az S–300 rakétarendszerből állt, amelyet Ukrajnának adtak át. Ezt a szlovák kormány a külföldről beszerzett új légvédelmi eszközökkel kívánta helyettesíteni, ám az NKÚ jelentése rámutatott, hogy az új rendszerek beszerzésére vonatkozó hivatalos dokumentumok hiányoznak.
Ezen túlmenően Szlovákia több MiG–29 típusú vadászrepülőt és KUB típusú légvédelmi rendszert is felajánlott Ukrajnának. Ezek értéke körülbelül félmilliárd euróra rúg, és az előző szlovák kormány döntésével került Ukrajnába.
Az NKÚ jelentése felvetette annak a kérdését is, hogy mennyiben volt jogosult a volt kormány ilyen döntéseket hozni, és javasolta az alkotmánybíróság bevonását a jogi vita tisztázása érdekében.
A hadianyagok pótlása Szlovákia számára létfontosságú kérdéssé vált. Az NKÚ vizsgálatai szerint a szlovák védelmi minisztérium új katonai eszközök és fegyverek beszerzésére irányuló törekvései helyenként elhamarkodottnak és átgondolatlannak tűnnek.
Egyes fegyvereket – például aknákat és lőszereket – olyan célból szereztek be, hogy azokat gyorsan feleslegessé nyilvánítsák, majd Ukrajnának adják át. Emellett kiderült, hogy néhány beszerzett eszköz elavult vagy alkalmatlan a szlovák hadsereg számára, így ezek használhatósága is kérdéses.
Ľubomír Andrassy, az NKÚ elnöke kiemelte, hogy Szlovákia az egyik legnagyobb támogatója Ukrajnának Európában, különösen, ha a GDP-arányos katonai hozzájárulásokat vizsgáljuk.
A szlovák kormány a közeljövőben ismét benyújtja Európának a költségtérítési kérelmét, mely 327 millió euróra vonatkozik, ám az eddigi támogatások alapján kérdéses, hogy ennek mekkora részét fogják ténylegesen kifizetni.
Borítókép: MiG–29-es kéthajtóműves vadászrepülőgép. Illusztráció (Fotó: AFP)